Strona główna Aktualności Złoczew – protesty

Złoczew – protesty

715
0

Czy tylko poprzez akcje protestacyjne, blokady dróg, odwołanie się do sądów można od rządzących wyegzekwować postępowanie zgodne z prawem? Przykładem są skrzywdzeni rolnicy, mieszkańcy gmin Złoczew, Sieradz, Brzeźnio. Mieszkańcy tych gmin w obliczu ignorancji władz lokalnych i krzywdzących ich działań, realizujących rządowe zlecenie polegające na budowie drogi ekspresowej S8, przystąpili do czynnej akcji protestacyjnej.

Zapoczątkowana przez Pana Jerzego Wieczorka, mieszkańca gminy Złoczew, spotkaniem w maju br akcja protestacyjna rolników i właścicieli gruntów niezadowolonych    z wysokości odszkodowań za zajęte nieruchomości pod budowaną S8, przynosi pierwsze efekty. Protest ten  czynnie poparł  NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”. Protestujący na czele z powołanym wówczas Komitetem Protestacyjnym pod groźbą blokad dróg doprowadzili do skierowania wyceny, będącej podstawą odszkodowań, do Komisji arbitrażowej. Komisja orzekła, że została ona sporządzona niezgodnie z prawem i standardami wyceny i nie powinna ona stanowić dowodu w toczącym się postępowaniu dla potrzeb ustalenia odszkodowania. Skłoniło to Wojewodę Łódzkiego do żądania powtórnej wyceny w ciągu 7 dni w stosunku do 11 właścicieli, którzy zmuszani są opuścić swoje posesje, oraz w ciągu miesiąca w przypadku pozostałych prawie 1200 osób. W dotychczasowym sukcesie bezsprzeczna jest rola jaką odegrał Pan Jerzy Wieczorek i merytoryczna postawa członków Komitetu  Protestacyjnego.

Przypominamy, że w trakcie majowych protestów czynny udział brali przedstawiciele Zarządu Krajowego Pan Jerzy Dęga i Pan Andrzej Śniegula, jak i jednym z haseł czerwcowej blokady dróg w Brzezinach był sprzeciw wobec niekorzystnym zmianom przepisów związanych z wykupem gruntów rolnych pod drogi.

Wobec zaistniałych faktów pytamy:

– czy powtórne wyceny będą zgodne z prawem i standardami wyceny, czy mieszkańcy gmin Złoczew, Sieradz, Brzeźnio będą zmuszeni do odwoływania się od nich do Ministra i Sądów?

– czy teraz tylko protestami, blokadami można złamać ignorancje władz lokalnych czy rządowych wobec krzywd wyrządzanym mieszkańcom polskiej wsi?

– czy poprzez Sądy trzeba egzekwować od rządzących postępowania zgodnego z prawem?

 

Poprzedni artykułBezpieczeństwo żywności – reorganizacja Państwowej Inspekcji Sanitarnej
Następny artykułPróba prywatyzacji PZZ Stoisław
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj