Strona główna Aktualności Zmarł Henryk Kąkol

Zmarł Henryk Kąkol

2325
0

Z głębokim żalem przyjęliśmy informację o śmierci Naszego Drogiego Kolegi Henryka Kąkola, wieloletniego i aktywnego działacza NSZZ RI „Solidarność”, wspaniałego człowieka i prawdziwego patrioty z województwa lubelskiego.

Henryk Kąkol, ur. 4 III 1934 w Janówce Wschodniej k. Zamościa. Zajmował się działalnością opozycyjną w latach 1981 -1989.

Organizował struktury podziemne NSZZ RI „Solidarność”, jesienią 1981 roku pełnił funkcję przewodniczącego Zarządu Gminnego w Komarowie oraz był członkiem Prezydium na szczeblu wojewódzkim, w czasie późniejszym pełnił funkcję przewodniczącego NSZZ RI „Solidarność” województwa zamojskiego. 16 III – 17 IV 1981 uczestnik strajku okupacyjnego w budynku Komitetu Wojewódzkiego ZSL w Bydgoszczy. Był współorganizatorem oraz uczestnikiem strajku okupacyjnego w gmachu Wojewódzkiego Komitetu ZSL w Zamościu od 27 listopada do 13 grudnia 1981 roku. Działalność opozycyjna polegała również na redagowaniu, drukowaniu, powielaniu (w domu) i kolportażu „Roztocze NSZZ „Solidarność” RI” na terenie całego kraju oraz kolportażu innych podziemnych publikacji. Nawiązywał kontakty z innymi działaczami podziemnych organizacji związkowych w kraju, m.in. współpracował z NSZZ „Solidarność”. Brał również udział w zbiórce żywności dla robotników fabryki w Świdniku, Lublina, kopalni „Andaluzja” w Piekarach Śląskich. Brał udział w organizacji duszpasterstw rolników (w kościołach w Komarowie, Tyszowcach, Grabowcu, Łaszczowie, Suchowoli, Hrubieszowie, Tomaszowie i innych) oraz w organizowaniu uroczystości patriotycznych zakazanych przez władze PRL-u, (np. w rocznice bitwy pod Komarowem, uroczystości z okazji 3 maja – rocznica uchwalenia Konstytucji, 11 listopada – Dzień Niepodległości). Spotkały go za to liczne represje, a także naruszane było jego dobre imię, poprzez rozpowszechnianie kłamliwych, negatywnych informacji. Kilkakrotnie była przeprowadzana rewizja w domu. W 1985 roku aresztowany na 48 godzin i osadzony w podziemiach Komendy Wojewódzkiej w Zamościu. 13 XII 1981, po pacyfikacji strajku przez ZOMO, wraz innymi wywieziony do lasu pod Łabuniami, po podaniu fałszywego nazwiska zwolniony, 14 XII 1981 zatrzymany w Kol. Wolica Brzozowa, internowany w Ośr. Odosobnienia w Krasnymstawie, następnie we Włodawie i Kwidzynie. Przebywał na internowaniu od 14 grudnia 1981 roku do 28 października 1982 roku. Po wyjściu z internowania nadal aktywnie działał na rzecz budowy państwa demokratycznego. Od 1989 członek Komitetu Gminnego „S” RI gm. Komarów (1989-1993 i 2006-2010 przewodniczący), 1989-2008 członek Prezydium ZR „S” RI w Zamościu. W latach 2002-2006 radny Powiatu Zamojskiego.

Za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za zasługi dla rozwoju wsi i rolnictwa w 2006 roku przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2009 odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 15 września w Kościele p.w. Świętej Trójcy w Komarowie (ul. 3 Maja 10, 22-435 Komarów-Osada).Uroczystości rozpoczną się Różańcem za zmarłego o godzinie 13.30, następnie Msza św. pogrzebowa o godz. 14.00.

Rodzinie i Bliskim składamy wyrazy głębokiego współczucia.

Poprzedni artykuł„Pomoc dla rolników szczególnie dotkniętych kryzysem COVID-19”
Następny artykułPrezydium NSZZ RI Solidarność: Piątka dla zwierząt to zagrożenie dla gospodarstw rodzinnych
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj