Strona główna Aktualności Zmarł Franciszek Jaromi

Zmarł Franciszek Jaromi

1518
0

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 6 marca 2019 roku w wieku 82 lat zmarł Franciszek Jaromi – wieloletni i aktywny działacz NSZZ RI „Solidarność” w województwie podkarpackim, były członek Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność”, społecznik.

Franciszek Jaromi urodził się w rodzinie robotniczo – chłopskiej. W domu rodzinnym pielęgnowane były tradycje niepodległościowe i patriotyczne. Kiedy powstawała „Solidarność” włączył się w nurt niepodległościowy i z dużym zaangażowaniem oraz wiarą zakładał koła „Solidarność” Rolników Indywidualnych w gminie Radymno oraz w powiecie Jarosław. Pobudzały one wśród rolników i mieszkańców wsi nadzieje na odzyskanie niepodległości. Złożył 8 takich kół. Kiedy rolnicy domagali się swoich praw zaangażował swoją energię i siłę do wspierania strajków ustrzycko – rzeszowskich. Był jednym z aktywnych uczestników tych wydarzeń i trwał do końca. Po stanie wojennym został przewodniczącym gminnym ,,Solidarności” Rolników Indywidualnych w gminie Radymno. W tym czasie za jego pośrednictwem powstał sztandar „Solidarności” Rolników Indywidualnych koła gminnego w Skołoszowie. Jako działacz „Solidarności” Rolniczej uczestniczył w wielu społecznych komitetach. Od 2001r. Członek Prezydium Podkarpackiej Rady Wojewódzkiej NSZZ RI „Solidarność”, a także członek Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność”. Aktywny działacz społeczny i wzorowy kolega.

W 2008 roku za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za działalność na rzecz przemian demokratycznych w kraju odznaczony został przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W 2011 roku za działalność na rzecz NSZZ RI „Solidarność” odznaczony Złotą Odznaką Zasłużony dla NSZZ RI „Solidarność”.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się  10 marca br. o godz. 13:00 w Kościele Parafialnym pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego w Skołoszowie k. Radymna (powiat jarosławski).

Rodzinie i Bliskim składamy wyrazy głębokiego współczucia.

Poprzedni artykułPosiedzenie Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” w dniu 27 lutego 2019 roku
Następny artykułObchody 38. rocznicy Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich – Rzeszów 24.02.2019 r.
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj