Strona główna Aktualności Zmarł biskup Józef Zawitkowski

Zmarł biskup Józef Zawitkowski

2209
0

Do Domu Ojca, w wieku 82 lat odszedł dziś biskup Józef Zawitkowski, wielki orędownik rolników i przyjaciel NSZZ RI „Solidarność”. Odznaczony Złotą Statuetką NSZZ RI „Zasłużony dla NSZZ RI Solidarność” oraz Złotą Odznaką „Zasłużony dla NSZZ RI Solidarność”, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski a także odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. 12 maja 1981 roku podczas Mszy Świętej poprzedzającej rejestrację Związku wygłosił płomienne i niezapomniane kazanie do rolników. Autor niezapomnianych homilii z Dożynek Jasnogórskich w 2013 roku oraz 35. rocznicy Rejestracji Związku z 2016 roku.

Odszedł Wrażliwy i Wielki Człowiek ….Wyjątkowa Postać Kościoła Katolickiego w Polsce …..Kapłan ….Biskup …rozmiłowany w klimatach polskiej wsi ….i tych wszystkich ,, Borynach”, co to sieją ….żywią i bronią .

Jego milość do ludzi , każdego stanu i pokolenia to wielka troska o Polskę ….jej dziś i jutro ….szczęśliwi są Ci , którzy osobiście mogli poznać Ks. Biskupa Józefa i słuchać jego nad wyraz uduchowionych poetyckich homilii …Jestem przekonana , że trudno będzie ta pustkę wypełnić ….wszak ,Tacy jak On …najpoprawniejsi wrażliwcy rodzą się ….raz na tysiąc ,, Odpoczywaj w Panu Wielki przyjacielu rolników i wszystkich ludzi wiary w Polsce ….Zostaniesz w Naszej Życzliwej Pamięć na Zawsze.. Dziękujemy za ogrom empatii i pouczeń ….wiary i nadziei” – napisała na wieść o śmierci księdza biskupa Przewodnicząca NSZZ RI „Solidarność” Teresa Hałas.

Józef Zawitkowski urodził się 23 listopada 1938 r. we wsi Wał koło Nowego Miasta nad Pilicą, w obecnej diecezji łowickiej w rodzinie rolniczej. Jak sam często mawiał, jego ojciec działał w Rolniczej Solidarności.  20 maja 1962 r. w Warszawie przyjął święcenia kapłańskie z rąk Stefana Kardynała Wyszyńskiego. W 1966 uzyskał zgodę na podjęcie studiów w Instytucie „Musica Sacra” w Aninie[1]. W latach 1967–1970 odbył studia na Wydziale Teologicznym Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie w Sekcji Muzyki Kościelnej, które ukończył z tytułem magistra teologii w zakresie muzyki kościelnej. W 1982 został ustanowiony proboszczem parafii kolegiackiej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Łowiczu. W latach 1982–1990 był ponadto dziekanem dekanatu Łowicz-Kolegiata. W 1970 został pedagogiem w Instytucie „Musica Sacra” w Aninie. Od 1971 do 1982 pełnił funkcję kierownika Kursu Szkolenia Organistów Archidiecezji Warszawskiej. W latach 1975–1978 był referentem w Wydziale Duszpasterskim Kurii Metropolitalnej. Ponadto w archidiecezji warszawskiej do jego zadań należało koordynowanie duszpasterstwa służby zdrowia. .Od 1980 wygłaszał homilie podczas mszy świętych transmitowanych z kościoła św. Krzyża w Warszawie przez I Program Polskiego Radia. W dniu 6 czerwca 1990 r. w Łowiczu otrzymał sakrę biskupią jako sufragan archidiecezji warszawskiej. 25 marca 1992 został mianowany biskupem pomocniczym nowo utworzonej diecezji łowickiej. W diecezji objął urząd wikariusza generalnego, a także przewodniczącego Wydziału Duszpasterskiego, Wydziału Nauki Katolickiej i Wydziału Spraw Zakonnych. Został ponadto członkiem Komisji Organistowskiej, a także rady kapłańskiej i kolegium konsultorów.

Znany szeroko jako kompozytor małych form muzycznych dla chórów i zespołów wokalnych a także autor tekstów pieśni kościelnych, m.in. Panie dobry jak chleb oraz Abyśmy byli jedno[. Publikował pod pseudonimem ks. Tymoteusz. Autor m.in. modlitewników Panie mójTobie, Panie, zaufałem, bajek Dawno, dawno temu, a także książek: …będę z Panem gadałTrzymaj się!To jest Ktoś!.
Homilia ks. biskupa Józefa Zawitkowskiego – 35. rocznica rejestracji NSZZ RI „Solidarność”

Homilia podczas Dożynek Jasnogórskich 2013

 

 

Poprzedni artykułOświadczenie NSZZ RI „Solidarność”
Następny artykułProdukcja i handel dźwignią gospodarski – o kanałach dystrybucji żywności oraz o produkcji rolnej w programie „Wieś to też Polska”
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj