Strona główna Aktualności zgłoszono projekt uchwały dyskryminacja rolników

zgłoszono projekt uchwały dyskryminacja rolników

653
0

Podczas 6 posiedzenia Senatu, które odbyło się 16 lutego br. zgłoszono projekt uchwały dotyczącej wezwania Rządu RP i Parlamentu Europejskiego do aktywnego działania na rzecz uproszczenia wspólnej polityki rolnej, konkurencyjności i postępu oraz wprowadzania równych i niedyskryminujących zasad podziału pomiędzy państwa członkowskie UE środków na dopłaty bezpośrednie dla rolników.

 

Komisja Europejska jest prowodyrem propozycji legislacyjnych, które związane są z systemem dopłat bezpośrednich dla rolników. Proponowane zmiany prowadzą do utrzymania w 2013 roku niesprawiedliwych i dyskryminujących Polskę i kilka innych państw członkowskich zasad podziału środków, które przewidziane są na bezpośrednie dopłaty dla rolników. Kryteria decydujące nad podziałem określone są na podstawie wyznacznika historycznego, określonego przez wielkość środków otrzymywanych przez państwa członkowskie w przeszłości. Senat RP uznał, iż zasugerowany system podziału środków prowadzi do utrzymania niesprawiedliwych różnic w wysokości dopłat dla rolników. Utrzymanie systemu opłat bezpośrednich narusza zasadę niedyskryminacji rolników będących członkami państw UE ze względu na przynależność państwową. Co więcej, narusza również zakaz dyskryminacji między producentami wewnątrz Unii. Senat zwrócił uwagę również, że w myśl prawa unijnego przy ustalaniu wspólnej polityki rolnej istnieje możliwość akceptacji różnic między regionami rolniczymi, a nie państwami członkowskimi. Członkowie senatu w projekcie uchwały apelują, iż wspomniana dyskryminacja stanowi zagrożenie dla przyszłości rolnictwa w krajach członkowskich.
Niniejszym Senat RP zwrócił się do Rządu o stanowcze przeciwstawianie się propozycjom legislacyjnym Komisji Europejskiej, dyskryminacji oraz niesprawiedliwemu traktowaniu polskich rolników. Tym samym Senat wzywa Rząd do reakcji na zaistniałą sytuację i podjęcie zdecydowanych kroków ku jej zapobiegnięciu. W poprawkach Komisji zgłoszonych do uchwały pojawiło się uproszczenie wspólnej polityki rolnej, skierowanie środków na konkurencyjność i postęp oraz zapewnienie sprawiedliwego i niedyskryminującego systemu dopłat bezpośrednich dla rolników.

Uchwała dyskryminacja

Poprzedni artykułNowe pomysły ustaw i podjęte decyzje, czyli 6 posiedzenie Senatu zakończone
Następny artykułSPRAWOZDANIE Z PREZYDIUM W BERLINIE 16-17 LUTEGO 2012 R.
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj