Strona główna Nowości Nowości Zbigniew Obrocki : wyprzedaż polskiej ziemi może doprowadzić nawet do rozpadu państwa

Zbigniew Obrocki : wyprzedaż polskiej ziemi może doprowadzić nawet do rozpadu państwa

650
0

Republika zachodniopomorska? Z. Obrocki: To możliwe!

 

Zdaniem wiceprzewodniczącego Solidarności Rolników Indywidualnych Zbigniewa Obrockiego wyprzedaż polskiej ziemi może doprowadzić nawet do rozpadu państwa.

Z danych MSW wynika, że w latach 2011-2012 w woj.nośląskim obcokrajowcy nabyli 397 hektarów, a w zachodniopomorskim blisko 1506. Z kolei kontrola przeprowadzona przez NIK pokazuje, że powierzchnia zakupionej ziemi, m.in. przez spółki kontrolowane przez obcokrajowców, jest trzy a nawet czterokrotnie większa.

Wiceprzewodniczący Solidarności Rolników Indywidualnych Zbigniew Obrocki zauważa, że polityka aktualnego rządu w kwestii ziemi diametralnie różni się od tej prowadzonej przez państwo polskie wcześniej.
– Nawet w Polsce przedwojennej obcokrajowcom nie wolno było kupować ziemi, nawet dzierżawa nie była możliwa. Od wieków wszystkie polskie rządy traktowały ziemię jako dobro narodowe, a teraz te ostatnie uznały, że ziemia jest takim samym towarem jak samochód czy jakieś dobra luksusowe, które można równie dobrze sprzedać – zauważa Zbigniew Obrocki.

W tym tygodniu do konsultacji społecznych zostanie przekazany projekt nowelizacji ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Projekt jest jednak na wczesnym etapie prac. Zmiana przepisów ma dotyczyć ustawowego uregulowania sprawy cesji. Obecnie te kwestie regulują wewnętrzne przepisy ANR. Rząd bagatelizował tę sprawę – akcentuje Zbigniew Obrocki, wiceprzewodniczący Solidarności Rolników Indywidualnych.

Zebrano ponad 800 tys. podpisów pod wnioskiem o referendum nt. sprzedaży ziemi. Poprzez te wszystkie protesty i akcje, które działy się w naszym kraju, społeczeństwo zrozumiało, że ziemia innymi drzwiami przechodzi w ręce obcokrajowców (…). Jeżeli 60 proc. ziemi w województwie zachodniopomorskim jest w rękach obcego kapitału, to wiadomo, że kiedyś mogą się upomnieć: przecież mamy 60 proc. ziemi, chcemy tu utworzyć autonomiczną republikę! – zauważa Wiceprzewodniczący.

 

źródło : www.radiomaryja.pl

Poprzedni artykuł10 lat Polski w Unii Europejskiej – raport MSZ
Następny artykułCzy polskie rolnictwo jest konkurencyjne w stosunku do unijnego?
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj