Strona główna Aktualności Obchody 38. rocznicy Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich – Rzeszów 24.02.2019 r.

Obchody 38. rocznicy Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich – Rzeszów 24.02.2019 r.

1628
0

Uroczyste obchody rocznicy rolniczych strajków w Ustrzykach Dolnych i Rzeszowie, zakończonych podpisaniem Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich, odbyły się 24 lutego br. w Rzeszowie. Organizatorami obchodów był NSZZ RI „Solidarność” oraz Duszpasterstwo Rolników. Gospodarzem uroczystości był Przewodniczący Podkarpackiej Rady Wojewódzkiej NSZZ RI „Solidarność” Pan Jerzy Bednarz.  Wydarzenie patronatem honorowym objął Prezydent RP Andrzej Duda.

Uroczystości rozpoczęła Msza Święta w intencji Ojczyzny i polskich rolników. Na uroczystości do rzeszowskiej katedry związkowcy przyjechali ze sztandarami NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”. W obchodach udział wzięli przedstawiciele władz Związkowych z Przewodniczącą NSZZ RI „Solidarność” Teresą Hałas, parlamentarzyści, samorządowcy, sygnatariusz porozumień oraz licznie przybyli Związkowcy. W katedrze rzeszowskiej, bezpośrednio po zakończeniu mszy świętej, Przewodnicząca Teresa Hałas odczytała list skierowany do uczestników uroczystości od Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który w swoim liście podkreślił , że podpisanie Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich było przełomowym momentem w historii walki o niezależność polskiej wsi w czasach komunistycznych. Protest rolników zorganizowany w Ogólnopolskim Komitecie Założycielskim Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych i Międzyzakładowym Komitecie Założycielskim NSZZ „Solidarność” przy wsparciu Krajowej Komisji Porozumiewawczej NSZZ „Solidarność” otworzył drogę do powstania Niezależnego Samorządowego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych „Solidarność” i był ważnym głosem w sprawach dotyczących mieszkańców obszarów wiejskich, ich bytu i ich przyszłości. Treść Porozumień ukazuje nam troskę o dobro wspólne i poczucie odpowiedzialności za losy środowisk wiejskich. Wśród postulatów protestujących znalazły się kwestie nienaruszalności własności ziem i sukcesji gospodarstw rolnych, zaopatrzenia w środki produkcji czy dostępności kredytów rolniczych, ale również sprawy samorządowe, jak wybór naczelników gmin i sołtysów, sprawy organizacji szkolnictwa wiejskiego, wreszcie swobód religijnych, w tym możliwości wznoszenia kościołów.Tak szeroki zakres Porozumień pokazuje, z jak wielkim staraniem o wszechstronny rozwój swoich małych ojczyzn podeszli rolnicy, przystępując do strajku.

Następnie delegacje złożyły kwiaty pod tablicą upamiętniającą ks. Abp Ignacego Tokarczuka, który niestrudzenie wspierał protestujących. Kwiaty zostały  złożone również przy pomniku św. Jana Pawła II na placu katedralnym.

Okolicznościowa konferencja naukowa poświęcona porozumieniom ustrzycko-rzeszowskim zorganizowana na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Rzeszowskiego. Konferencje otworzył Przewodniczący Rady Wojewódzkiej Jerzy Bednarz. Na wstępnie przywitał przybyłych gości. Listy okolicznościowe do uczestników skierowali m.in.: Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński, Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart, Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl oraz Prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Referat pt.: „Wczoraj…Dziś…Jutro… Rola i znaczenie Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich” wygłosiła Pani Przewodnicząca NSZZ RI „Solidarność”. Wykład wygłosił również ks. Kanonik Jerzy Uchman, który nawiązywał do skromności i pokory  w nauczaniu św. Jana Pawła II.

Następnie Przewodnicząca Teresa Hałas oraz Zastępca Przewodniczącej Jerzy Chróścikowski wręczyli odznaczenia związkowe dla zasłużonych działaczy.

Coroczne obchody organizowane przez NSZZ RI „Solidarność” kolejny raz były doskonałą okazją do oddania hołdu bohaterskim uczestnikom strajków chłopskich, którzy na przełomie lat 1980-1981 upomnieli się o swoje prawa oraz wolną i suwerenną Ojczyznę. Trzeba podkreślić, że te wydarzenia pokazały siłę polskich rolników, ich umiłowanie ojczystej ziemi oraz przywiązanie do tradycji. Jednocząc si e dla wspólnej sprawy uwierzyli, że są w stanie walczyć o swoje prawa i tę walkę wygrać.

 

 

 

 

Poprzedni artykułZmarł Franciszek Jaromi
Następny artykułNajnowszy numer miesięcznika Nasza Ziemia 02/2019
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj