Strona główna Aktualności Zagrożenie dla różnorodności upraw, bezpieczeństwa żywności i bezpieczeństwa żywnościowego w Europie...

Zagrożenie dla różnorodności upraw, bezpieczeństwa żywności i bezpieczeństwa żywnościowego w Europie – konferencja w Parlamencie Europejskim

Łańcuch rolno-spożywczy z zadowoleniem przyjmuje zobowiązanie komisji do utworzenia unijnej platformy na rzecz upraw małoobszarowych i specjalistycznych oraz wzywa do podjęcia natychmiastowych działań w związku z brakiem środków ochrony roślin w tej dziedzinie. Uczestnicy  konferencji w Parlamencie Europejskim w dniu 3 grudnia br. uzgodnili, że Europa musi dołożyć wszelkich starań na rzecz zwiększenia dostępności środków ochrony roślin dostosowanych do potrzeb upraw małoobszarowych i specjalistycznych.

Wydarzenie to poprowadził eurodeputowany Paolo de Castro – Przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi (COMAGRI) w Parlamencie Europejskim. Główny nacisk położono na opracowanie konkretnych rozwiązań i planów inwestycyjnych niezbędnych na rzecz wsparcia upraw małoobszarowych i specjalistycznych oraz zwiększenie dostępności środków dostosowanych do ich potrzeb.

Z tej okazji Komisja Europejska poinformowała, że na początku 2014 r. – z dwuletnim opóźnieniem – zostanie opublikowane sprawozdanie na temat upraw małoobszarowych i specjalistycznych. „Dalsze opóźnianie publikacji sprawozdania zdecydowanie nie zachęca europejskich rolników. Dzisiejsze zobowiązanie Komisji Europejskiej to ważny krok naprzód” powiedział Jean-Charles Bocquet –
Dyrektor Generalny European Crop Protection Association (ECPA). „Sektor upraw małoobszarowych i specjalistycznych ma olbrzymie znaczenie w Europie – reprezentuje 70 mld € rocznie oraz stanowi 22 % wartości całkowitej produkcji sektora rolnego. Potrzeba rozwiązań, które zagwarantują konkurencyjność całego łańcucha rolno-spożywczego i wysoką jakość produktów dla europejskich konsumentów” powiedział Paolo De Castro.
Uczestnicy zgodzili się, że nie można dłużej patrzeć przez palce na ograniczenie stosowania środków ochrony roślin ze względu na przyszłe wyzwania, takie jak bezpieczeństwo żywnościowe, którym będzie musiała sprostać Europa i cały świat, a także zapotrzebowanie na wysokiej jakości artykuły spożywcze po przystępnych cenach. To wszystko zagwarantuje konkurencyjność całego łańcucha rolno-spożywczego.
„Jako że UE jest na drugim miejscu pod względem zarówno produkcji warzyw i owoców na świecie, jak i importu, brak odpowiednich narzędzi nie tylko osłabia konkurencyjność całego łańcucha rolnospożywczego, ale również zagraża zrównoważoności sektora, poziomowi zatrudnienia w sektorze oraz, co ważniejsze, zróżnicowaniu wysokiej jakości produktów rolno-spożywczych w Europie” powiedział Luc Peeters – Przewodniczący grupy roboczej „Kwestie fitosanitarne” Copa-Cogeca, przemawiając w imieniu dziesięciu organizacji łańcucha rolno-spożywczego.
Następnie dodał:1 „Aby znaleźć skuteczne środki ochrony roślin, musimy zastosować ambitne podejście, którego celem będzie utworzenie stałego programu UE na rzecz upraw małoobszarowych i specjalistycznych oraz poprowadzić skoordynowane działania we wszystkich 28 państwach członkowskich. Niezbędny jest także spójny program finansowania obejmujący opracowywanie danych i nowych rozwiązań”.

Uwaga:
Uprawy małoobszarowe odnoszą się do warzyw i owoców, zbóż, w tym do ryżu, nasion, chmielu, kwiatów i wszystkich innych roślin wymagających specjalnie opracowanych środków ochrony roślin, bez względu na to, czy są one stosowane w czasie uprawy, przechowywania czy transportu. Wartość upraw specjalistycznych plasuje się na poziomie 70 mld € rocznie, co stanowi 22 % wartości całkowitej produkcji sektora rolnego. Sam sektor warzyw i owoców jest warty 45 mld € w UE-27. W sektorze tym produkuje się 70 mln ton warzyw i 40 mln ton owoców. Szacuje się, że wartość rynkowa roślin ozdobnych wynosi 27 mld €

Komunikat prasowy – 3 grudnia 2013

Poprzedni artykułCopa-Cogeca domaga się stosowania uczciwych praktyk w całym łańcuchu żywnościowym i apeluje do Komisji Europejskiej o podjęcie odpowiednich działań
Następny artykuł6.12.2013 r. TRAKTORY zostają w gospodarstwach. Przedstawiciele protestujących jadą do Szczecina.