Strona główna Aktualności Zadośćuczynienie finansowe za prześladowanie w stanie wojennym dla Eugeniusza Miąsko

W dniu 9 maja br. Sąd w Częstochowie orzekł o wypłacie zadośćuczynienia za okres prześladowań działalności opozycyjnej dla członka NSZZ RI „Solidarność” Eugeniusza Miąsko ze wsi Koryczany, województwo śląskie, powiat Zawiercie. Nasz związkowiec był współzałożycielem struktur Solidarności w województwie śląskim (wspólnie z Adolfem Sokołem, Andrzejem Grelą, Wincentym Rogożem oraz Ryszardem Mikołajczykiem) i pełnił funkcję wiceprzewodniczącego ds. kontaktów międzynarodowych. Wyrok zapadł na podstawie przepisów Ustawy z dnia 19 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego.

Sąd zasądzając jedną z najwyższych kwot zadośćuczynienia w historii orzecznictwa w analogicznych sprawach wziął pod uwagę szereg okoliczności a w szczególności: fakt brutalnego aresztowania 13  w nocy grudnia 1981r, poważne uszkodzenie ciała, prześladowanie w trakcie stanu wojennego oraz po nim, trwające aż do 1990 roku.

Wymierzając zadośćuczynienie, sąd uwzględnił także próbę wieloletniego dyskredytowania oraz mataczenia przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa w sprawach związanych z opozycjonistą a także kierowanie pod adresem jego rodziny gróźb zsyłki na Sybir.

Wieś Koryczany oraz sąsiadujące wsie stanowiły kolebkę zrywu solidarnościowego. Warto w tym miejscu dla przykładu wspomnieć, że z sąsiedniej wsi Staszyn (obecnie woj. małopolskie) pochodzi współzałożyciel Solidarności robotniczej Andrzej Gwiazda.

Zachęca się także innych opozycjonistów do ubiegania się o zadośćuczynienie, za okres szykanowania.

Poprzedni artykułNSZZ RI „Solidarność” w obronie polskiego tytoniu w programie PO STRONIE PRAWDY
Następny artykuł38. rocznica rejestracji NSZZ RI „Solidarność”
dr nauk prawnych, syn i wnuk współzałożycieli w 1981 roku struktur NSZZ RI "Solidarność" w województwie śląskim.