Strona główna Aktualności XI rocznica śmierci biskupa Romana Andrzejewskiego

XI rocznica śmierci biskupa Romana Andrzejewskiego

679
0

W dniu 7 lipca 2003 roku w wieku 65 lat zmarł nagle biskup Roman Andrzejewski. Dzisiaj mija 11. lat od jego śmierci.

 

Bp Roman Andrzejewski urodził się 19 lutego 1938 r. w rodzinie rolniczej w Morzyczynie na Kujawach. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1961 r. we Włocławku. Absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, doktorat z filologii klasycznej uzyskał na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pracownik naukowy KUL i Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku; podczas studiów specjalistycznych w Rzymie pracował w Polskiej Sekcji Radia Watykańskiego.

W 1981 r. otrzymał nominację na biskupa pomocniczego włocławskiego. W latach 1988-1996 przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Rolników, a następnie do 2001 r. Krajowy Duszpasterz Rolników. W trosce o formację mieszkańców wsi zainicjował tworzenie katolickich uniwersytetów ludowych,powołał do istnienia Wydawnictwo Duszpasterstwa Rolników oraz czasopisma dla wsi: Tygodnik Rolników „Solidarność”, Tygodnik Rolników „Obserwator” /gdzie od 1995 r. był przewodniczącym Rady Programowej/ i miesięcznik „Ziemia Rodzinna”. W 1999 r. stał na czele Zespołu Dobrych Usług do mediacji między rolnikami a rządem. Był współfundatorem Fundacji Prasowej Solidarności i Fundacji „Solidarna Wieś”.

 

Autor kilkuset artykułów naukowych i publicystycznych zamieszczanych w prasie katolickiej oraz kilkunastu książek, m.in.: „Czyja będzie Polska gminna?” /1994/, „Witosowe dziedzictwo” /1996/, :Budując jedność Europy” /1996/, „Ludzi do Boga prowadząc” /1996/, „Dziedzictwo i zadania polskiej wsi” /1997/, „Ziemia jest rzetelna” /1997/, „rzetelne są ręce rolnika” /1998/, „Wolność jest darem i zmaganiem” /1998/, „Ojcze Nasz. Rozważania o Modlitwie Pańskiej” /1998/.”Nad testamentem Prymasa Tysiąclecia dla rolników” /2001/, „Wpatrując się w skarby Kościoła. Rozważania o tajemnicach różańcowych” /2002/. „Listy do moich rolników” /2003/. Współautor przekładu Dziejów Apostolskich w Biblii Poznańskiej i tłumacz na łacinę wielu dokumentów kościelnych.

Poprzedni artykułOpinia NSZZ RI "Solidarność" do projektu założeń projektu ustawy o utworzeniu funduszu wzajemnej pomocy w stabilizacji dochodów rolniczych
Następny artykułUroczystości odsłonięcia i poświęcenia Pomnika Solidarności Rolników Indywidualnych w Siedlcach
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj