Strona główna Aktualności Wzrost cen cukru i chleba

Wzrost cen cukru i chleba

646
0

Panujące obecnie warunki atmosferyczne i przedłużająca się zima spowoduje wzrost cen produktów zbożowych jesienią. Zdrożeje chleb, makaron, a także cukier i wyroby, do których się go stosuje. Wyższe ceny dotkną także mięso, ponieważ zdrożeje pasza. W najgorszej sytuacji są rolnicy, którzy będą uprawiać buraki cukrowe oraz pszenicę jarą. W ubiegłych latach o tej porze buraki oraz pszenica były już w ziemi. W tym roku muszą jeszcze czekać nawet dwa, może trzy tygodnie na zasiew.

 

Przewodniczący NSZZ RI „Solidarność” Jerzy Chróścikowski uważa, że straty w plonach na pewno będą. O ich skali zdecyduje aura i opóźnienia jakie spowoduje w pracach rolników przygotowujących ziemię pod uprawy.

– Natura potrafi wiele nadrobić, ale wielkość plonów w ogromnej mierze zależy od długości wegetacji, od długości dnia, a przy późniejszych zasiewach plony będą na pewno mniejsze – mówił dla portalu ekonomia24.pl Przewodniczący Jerzy Chróścikowski.

Najwięcej strat odczują plantatorzy posiadający wiele hektarów upraw. Przygotowanie ziemi pod wysiew, a następnie sam wysiew będzie trwał długo. To także opóźni wegetację roślin.

Szybciej poradzą sobie z tym rolnicy indywidualni na kilku czy kilkunastu hektarach.

Według Artura Mackiewicza, Zastępcy Przewodniczącego Dolnośląskiej Rady Wojewódzkiej i Członka Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI ,,Solidarność’’ plony mogą być w wielu miejscach gorsze. Mniejsze nawet o tonę z hektara w przypadku pszenicy jak i znacznego obniżenia plonu buraków.

– Roślinom można oczywiście pomóc, choćby poprzez dodatkowe nawożenie, ale wtedy produkcja będzie droższa, a straconych dwóch czy trzech tygodni procesu wegetacji i tak się nie da całkowicie nadrobić, bo roślina zwyczajnie nie wytworzy w krótszym czasie większej masy handlowej – mówił Artur Mackiewicz.

Poprzedni artykułPosiadanie gospodarstwa nie przekreśli szans na pomoc rolnikowi
Następny artykułCopa-Cogeca w sprawie zaleceń związanych z pułapami produkcji biopaliw z roślin uprawnych
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj