Strona główna Nowości Nowości Wypłata dopłat bezpośrednich

Wypłata dopłat bezpośrednich

647
0

Od początku funkcjonowania Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) w Polsce, tj. od roku 2004 – w celu realizacji płatności bezpośrednich na rzecz rolników trzeba najpierw zaangażować środki budżetu państwa na prefinansowanie unijnej części płatności oraz na krajowe uzupełnienie. Środki te w łącznej kwocie są przekazywane do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), która realizuje płatności na rzecz rolników. Tak poniesione wydatki ww. Agencji, w części unijnej, są zgłaszane do Komisji Europejskiej celem uzyskania ich refundacji. Komisja Europejska przekazuje Polsce refundacje wydatków ze środków Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji dopiero w drugim miesiącu po zakończeniu miesiąca, za który wydatki są refundowane. W ten sposób powstaje zależność harmonogramu realizacji płatności bezpośrednich od stanu finansów publicznych, szczególnie w pierwszym okresie każdego roku budżetowego.

W ramach bieżącej kampanii płatności bezpośrednich (za rok 2012), podobnie jak miało to miejsce w latach ubiegłych, płatności te są dokonywane przez ARiMR w ramach limitów wydatków na ten cel zaplanowanych w ustawie budżetowej na rok 2012 i na rok 2013 i zgodnie z zapotrzebowaniami dziennymi ARiMR, oraz zgodnie z przepisami, z których wynika, że termin realizacji płatności trwa do końca czerwca.

W ramach obecnej kampanii płatności bezpośrednich ww. Agencja jest w sposób nieprzerwany zasilana w środki na realizację płatności bezpośrednich. Do końca lutego 2013 r. łączna kwota zrealizowanych przez ARiMR dopłat za rok 2012 wyniesie ok. 9,3 miliarda zł, co stanowi ponad 65,5% wartości koperty finansowej płatności bezpośrednich za rok 2012. Zgodnie z prognozami ARiMR na najbliższy miesiąc – na koniec marca br. poziom realizacji łącznej koperty finansowej płatności bezpośrednich za 2012 rok może osiągnąć blisko 80%. Pozostałe środki będą wypłacane sukcesywnie do końca czerwca 2013 r., zgodnie z zapotrzebowaniami dziennymi ARiMR na środki finansowe na płatności bezpośrednie.


źródło: KRiR

Poprzedni artykułNabór wniosków w ramach działania "Korzystanie z usług doradczych…"
Następny artykułKOMUNIKAT – akcja protestacyjna w Płocku
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj