Strona główna Aktualności „Współpraca polskich i szwedzkich rolniczych organizacji związkowych w zakresie kształtowania polityki rozwoju...

„Współpraca polskich i szwedzkich rolniczych organizacji związkowych w zakresie kształtowania polityki rozwoju obszarów wiejskich”

569
0

W dniach 8-9 października 2012 roku  odbyło się spotkanie studyjne w ramach realizowanego projektu  „Współpraca polskich i szwedzkich rolniczych organizacji związkowych w zakresie kształtowania polityki rozwoju obszarów wiejskich”. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele NSZZ RI „Solidarność”  z całego kraju z przewodniczącym Jerzym Chróścikowskim na czele oraz przedstawiciele szwedzkiej delegacji Helena Jonsson –przewodnicząca szwedzkiego związku rolniczego Lantbrukarnas Riksförbund (LRF), Thomas Magnusson – wiceprzewodniczący Cogeca i wiceprzewodniczący LRF oraz Ingrid Rydberg – dyrektor biura LRF w Brukseli.


Pierwszego dnia w Warszawie w Hotelu Łazienkowskim odbyła się konferencja tematyczna. Przewodniczący NSZZ RI „Solidarność” Jerzy Chróścikowski przedstawił rolę rolniczych związków zawodowych w zakresie kształtowania polityki rozwoju obszarów wiejskich. Przewodniczący mówił również o możliwościach współpracy polskich i szwedzkich rolniczych organizacji związkowych.

Janusz Wojciechowski, zastępca przewodniczącego Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego, który w PE prezentował uwagi do reformy Wspólnej Polityki Rolnej, przedstawił zarys prac legislacyjnych Parlamentu i Komisji Europejskiej. Omówił też szerzej krajowe propozycje dotyczące kształtu WPR po 2013 r.

Prof. Beata Jeżyńska z Katedry Prawa Rolnego i Gospodarki Gruntami  Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie poruszyła kwestie założeń organizacyjnych doradztwa rolniczego w kontekście projektów WPR 2020.

Helena Jonsson zaprezentowała działalność LRF, organizacji zrzeszającej 171 tys. członków związanych z rolnictwem, leśnictwem, ogrodnictwem oraz społeczeństwem wiejskim. Członkowie LRF zarządzają 90 tys. firm i jednym ze statutowych celów związku jest wspomaganie rozwoju agrobiznesu.

Thomas Magnusson przedstawił główne cele polityki Cogeca dla spółdzielni europejskich. Poprawa konkurencyjności europejskich spółdzielni jest najważniejszym celem Cogeca, a organizowane fora biznesowe pozwalają na dyskusję na temat strategii biznesowych spółdzielni. Obecnie przygotowywana jest dyskusja nt. sektora mleczarskiego, która odbędzie się w listopadzie br. w Brukseli.

Po wystąpieniach odbyła się dyskusja, podczas której do gości z zagranicy kierowano wiele pytań dotyczących m.in. organizacji związku LRF, zakresu i zasad jego funkcjonowania, ubezpieczeń upraw rolniczych w Szwecji, a także systemu podatkowego w rolnictwie i emerytur rolniczych.

Drugiego dnia uczestnicy spotkania gościli w Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Łowiczu gdzie wiceprezes Anna Klimczyńska opowiedziała o działalności spółdzielni, jej produktach oraz pozycji rynkowej przedsiębiorstwa. Pani prezes odniosła się do kwestii funkcjonowania spółdzielczości zarówno w Polsce, jak i w Szwecji. Goście mieli okazję zwiedzić linie produkcyjne Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Łowiczu.

Następnie uczestnicy spotkania zwiedzili gospodarstwo mleczne Dariusza Kostusiaka w Strumienicach koło Łowicza oraz gospodarstwo sadownicze Hanny i Cezarego Paciorków w Gniejewicach niedaleko Grójca.



Poprzedni artykułSpotkanie zespołu ds. opracowania programu wsparcia sektora produkcji trzody chlewnej
Następny artykułMiodowe zbiory
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj