Strona główna Copa-Cogeca Wspólne posiedzenie grup roboczych ds. rozwoju obszarów wiejskich, płatności bezpośrednich i zazieleniania...

Wspólne posiedzenie grup roboczych ds. rozwoju obszarów wiejskich, płatności bezpośrednich i zazieleniania oraz WPR

817
0

Dnia 13 stycznia 2020 r. w Sekretariacie Copa Cogeca w Brukseli odbyło się wspólne spotkanie ekspertów trzech grup roboczych: Rozwoju obszarów wiejskich, Płatności bezpośrednich i zazielenienia, Wspólnej polityki rolnej. W posiedzeniu uczestniczył ekspert NSZZ RI „Solidarność Jerzy Pośpiech.

Pierwszą część spotkania prowadził przedstawiciel Chorwacji pan Jaksa Petric. Podczas tego wystąpienia Pan Petric  przedstawił główne zadania do zrealizowania z ramach Wspólnej Polityki Rolnej UE podczas obecnie trwającej prezydencji Chorwacji. Zapowiedział rozpoczęcie prac nad przepisami umożliwiającymi monitorowania wyników  realizacji WPR w poszczególnych krajach członkowskich i wypracowanie interwencji w zakresie płatności bezpośrednich powiązanych z priorytetami ochrony środowiska i klimatu. Zapowiedział lobbowanie w KE o przeznaczenie 30% środków w I filarze na realizację ekoprogramów. Lista interwencji do osiągnięcia tych założeń  ma przewidywać między innymi warunkowość płatności. Na liście priorytetów ma być również rozluźniony system kontroli i kar. Redystrybucja funduszy wg P. Petric ma przebiegać w sposób elastyczny. Wysokość funduszy obsługujące ekoprogramy mają być rekompensatą ale również   zachętą. Wg. Pana Petric Chorwacja opowiada się za dużą swobodą realizacji WPR ale w granicach pozwalających zachowanie wspólnotowość. Chorwacja nie ma dotychczas pomysłu na ukształtowanie tzw. zielonego ładu. Na wiele pytań Pan Petric nie potrafił  udzielić  odpowiedzi ze  względu na brak dostatecznej wiedzy.

Kolejna część posiedzenia prowadzona była przez Dyrektora DG AGRI w Komisji Europejskiej Pana Michaela Niejahr.

Pan Dyrektor na wstępie  omówił w sposób ogólny założenia reformy WPR na lata 2021 – 2027. Oznajmił, że nie da się zakończyć prac do końca roku 2020 nad przyszłą WPR,  by rozpocząć  wdrożenie już w 2021 r. Zapowiedział konieczność wprowadzenia dwuletniego okresu przejściowego z finansowaniem WPR z nowej puli finansowej wg starych zasad do końca roku 2021, zapewniając kontynuację zielonej struktury w ramach płatności bezpośrednich. Przedstawiony został kalendarz rozmów w aspekcie budżetu UE z uwzględnieniem okresu przejściowego i wypracowanie okresu spłaszczania dopłat w UE. Podczas spotkania z P. dyrektorem Niejahr dyskutowano o treści niektórych artykułów rozporządzenia związanych z celami strategicznymi Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej. Podczas dyskusji wspomniałem o problemach realizacji obecnej zielonej struktury w wielu krajach UE. Uzyskałem odpowiedź, która w dosłownym tłumaczeniu brzmi „Starych błędów w nowym okresie nie popełnimy” i uzyskałem zapewnienie, że poszczególne kraje członkowskie będą miały większą swobodę w kształtowaniu swojego zielonego ładu. Prace w najlepszym przypadku zakończone zostaną w II połowie 2020 roku podczas prezydencji niemieckiej. Omawiano również wiele aspektów szczegółowych WPR w ujęciach branżowych. Interpretacja pojęcia „rolnik aktywny zawodowo” funkcjonujące już w dotychczasowej strategii WPR, i jego realizacja przekierowana zostanie dla poszczególnych krajów członkowskich UE.

Poprzedni artykułUroczystości z okazji 146. rocznicy urodzin Wincentego Witosa
Następny artykułNasza Ziemia 12/2019-01/2020
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj