Strona główna Aktualności Wprowadzenie Stanu Wojennego w Polsce

Wprowadzenie Stanu Wojennego w Polsce

30. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce

W dniu dzisiejszym mija 30. rocznica wprowadzenia w stanu wojennego Polsce.
13 grudnia 1981 roku
( w nocy z soboty na niedzielę) o godzinie 0:00 oddziały ZOMO rozpoczęły ogólnokrajową akcję aresztowań działaczy opozycyjnych. W dniu wprowadzenia stanu wojennego w działaniach na terytorium kraju wzięło udział ok. 70 tys. żołnierzy Wojska Polskiego, 30 tys. funkcjonariuszy MSW oraz bezpośrednio na ulicach miast 1750 czołgów i 1400 pojazdów opancerzonych, 500 wozów bojowych piechoty, 9000 samochodów oraz kilka eskadr helikopterów i samoloty transportowe. 25% wszystkich sił skoncentrowano w Warszawie i okolicach. 10 tysięcy funkcjonariuszy wzięło udział w Akcji „Jodła”, której celem było zatrzymanie i umieszczenie w uprzednio przygotowanych aresztach i więzieniach wytypowanych osób, uznanych za groźne dla bezpieczeństwa państwa.

Kilkanaście minut przed północą rozpoczęła się Akcja „Azalia”, mająca na celu opanowanie i wyłączenie central telefonicznych. Do 451 obiektów w całym kraju wkroczyły uzbrojone oddziały, sformowane z 700 funkcjonariuszy SB i MO, 3000 żołnierzy Wojsk Ochrony Pogranicza oraz innych jednostek wojskowych MSW, a także 1200 żołnierzy oddelegowanych przez wojsko. Zaraz po północy zamilkły cywilne telefony, w tym także w ambasadach i konsulatach. W tym samym czasie 350 funkcjonariuszy milicji i SB, 550 żołnierzy MSW oraz około 3000 żołnierzy obsadziło wszystkie obiekty radia i telewizji. Już 14 grudnia rezerwiści powołani do jednostek milicji otrzymali broń, z zastrzeżeniem, że wydawanie amunicji należeć będzie do decyzji komendantów wojewódzkich MO. Broń wydawano zmobilizowanym członkom ORMO a także emerytom oraz rencistom SB i MO, zorganizowanym w grupach samoobrony.

O wprowadzeniu stanu wojennego poinformowało Polskie Radio o godzinie 6 nadając przemówienie generała Jaruzelskiego.

W ciągu pierwszego tygodnia trwania stanu wojennego w więzieniach i ośrodkach internowania znalazło się ok. 5000 osób. Ogółem, w okresie trwania stanu wojennego, zostało internowanych ok. 10 000 osób w 49 ośrodkach internowania na terenie całego kraju. Byli to głównie przywódcy NSZZ „Solidarność”, doradcy związku i związani z nim intelektualiści oraz działacze opozycji demokratycznej. Wśród osób internowanych znaleźli się także członkowie NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”.

Poniżej zamieszczamy listę członków NSZZ RI „Solidarność” internowanych podczas stanu wojennego.

Jeżeli ktoś został pominięty i nie znajduje się na załączonej liście, prosimy o kontakt z Biurem Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” w Warszawie pod nr. telefonu 22 622 33 45 lub poprzez pocztę elektroniczną biuro@solidarnośćri.pl

Lista internowanych

Poprzedni artykułDary dla Polaków na Kresach
Następny artykułPosiedzenie Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” z dnia 16 grudnia 2011 roku