Strona główna Aktualności ,,Wolne media, wolna Polska''

,,Wolne media, wolna Polska''

604
0

,,Lepiej być moherem niż Tuska frajerem’’ – m.in. takimi hasłami skandowano podczas marszu w obronie wolnych mediów, który odbył się 19 maja w Zamościu. Protest rozpoczęła Msza św. w kościele Matki Bożej Królowej Polski, po której przemaszerowano ulicami miasta w kierunku Rynku Wielkiego. Uczestnicy skierowali petycję z protestem w Delegaturze Urzędu Wojewódzkiego. W marszu uczestniczyły środowiska katolickie z Zamojszczyzny, powiatu tomaszowskiego, biłgorajskiego i hrubieszowskiego. Kolejne kilkanaście tysięcy osób wyraziło swój sprzeciw wobec dyskryminacji i odbierania prawa powszechnego dostępu do katolickich mediów. Poniżej znajduje się fotorelacja z protestu.

W Zamościu w manifestacji udział wzięło ponad 2 tysiące uczestników. Mszy św. w kościele Matki Bożej Królowej Polski przewodniczył ks. prof. Tadeusz Guz, dziekan Wydziału Zamiejscowego Nauk Prawnych i Ekonomicznych KUL.

Na czele pochodu maszerowały poczty sztandarowe, m.in. AK i NSZZ RI ,,Solidarność”, za za nimi organizatorzy protestu z transparentem ,,W obronie mediów katolickich”. Ponadto uczestnicy manifestowali z hasłami ,,WyTrwamy”, ,,Trwamy, Trwamy – Zamojszczyzna nie zawiodła”, ,,Tak dla Trwam, Nie dla Dworaka i Tuska”, ,,Nie oddamy wam Tewlewizji Trwam”, ,,Tylko TV Trwam prawdę mówi nam”.

Marsz odbywał się w podniosłej i uroczystej atmosferze. Śpiewano pieśni zarówno religijne, jak i kultowe ,,Mury” Jacka Kaczmarskiego. Pochód zatrzymał się przy cmentarzu na ul. Peowiaków, gdzie odmówiono modlitwę za poległych żołnierzy, obrońców ojczyzny i patriotów.

– Oczekujemy zmiany decyzji KRRiT. Nasz marsz jest protestem przeciwko poczynaniom Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, która bezpodstawnie odmawia przyznania Telewizji Trwam miejsca na multipleksie cyfrowym. Umożliwi to rzeszom widzów odbieranie tej stacji z nadajników naziemnych. Protestujemy także przeciwko działaniom i decyzjom rządzącej koalicji, które godzą w możliwość wyrażania poglądów, np. sprawa ACTA czy zmiany w ustawie medialnej – apelował senator Jerzy Chróścikowski, przewodniczący NSZZ RI „Solidarność”. W liście otwartym do prezydenta, marszałek Sejmu i marszałka Senatu protestujący domagali się „wyciągnięcia wniosków, rozwiązania KRRiT, która nie spełnia oczekiwań większości społeczeństwa i rozważne wybranie nowych członków KRRiT, którzy będą przedkładać interes społeczny nad polityczny, kierować się zasadą bezstronności i autentycznie stać na straży wolności słowa i prawa do informacji”.

Do zgromadzonych przed delegaturą LUW przemawiał poseł Sławomir Zawiślak – ,, Niektórzy może będą z tej naszej demonstracji kpić, może inaczej ją podsumowywać. Ale ona jest wspaniała i będzie skuteczna. Musimy być tylko razem, a na pewno wygramy. Jesteśmy bardzo blisko tego. Dziękuję za waszą obecność i entuzjazm”.

Inicjatorami protestu byli: senator PiS oraz Przewodniczący Rady Krajowej NSZZ RI ,,Solidarność” Jerzy Chróścikowski oraz poseł PiS Sławomir Zawiślak, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość. W organizacji marszu, parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości wspierało kilka organizacji i stowarzyszeń, m.in. NSZZ ,,Solidarność” Oddział w Zamościu, Rada Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Diecezji Zamojsko – Lubaczowskiej, Akcja Katolicka, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Rycerze Kolumba oraz Rodzina Radia Maryja. Obecni byli również zwolennicy PiS oraz Solidarnej Polski z reprezentantem – posłem Piotrem Szeligą.

Protestującym przy zakończeniu manifestacji przedstawiono list otwarty skierowany do prezydenta oraz marszałków Sejmu i Senatu w sprawie przyznania koncesji dla Telewizji Trwam.

,,To nie przywilej, to nasze prawo…”

{phocagallery view=category|categoryid=12|limitcount=15}

Poprzedni artykuł19. posiedzenie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, 17.05.2012 r.
Następny artykułPoświęcenie sztandaru NSZZ RI ,,Solidarność'' w Oleśnicy
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj