W dniu 28 sierpnia br. w Krakowie Małopolska Rada Wojewódzka NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” na czele z Przewodniczącym Rady Wojewódzkiej Wojciechem Włodarczykiem zorganizowała wojewódzkie uroczystości z okazji 40. rocznicy rejestracji NSZZ RI „Solidarność” w Krakowie. W uroczystościach uczestniczyła Przewodnicząca Związku Pani Poseł Teresa Hałas wraz z Zastępcą Panem Senatorem Jerzym Chróścikowskim.
Uroczystości w Krakowie rozpoczęły się od uroczystej Mszy Świętej w Sanktuarium Św. Jana Pawła II pod przewodnictwem Jego Eminencji ks. Kardynała Stanisława Dziwisza. Wspominając dzisiaj założycieli tego ruchu i pierwszych jego członków, dziękujemy tym, którzy żyją za podjęty wówczas trud wolności, a tych, którzy odeszli już do Pana, polecamy Jego zbawczemu miłosierdziu. Liturgia zwraca naszą uwagę także na teraźniejszość Solidarności Rolników Indywidualnych w Małopolsce. Jest to okazja do rachunku sumienia i przeproszenia Boga, za to wszystko, co nie wyszło i nie wychodzi w działalności związku – mówił ks. kardynał Dziwisz. – W duchu odpowiedzialności za jutro Solidarności Rolników Indywidualnych polecajmy w dzisiejszej Eucharystii Opatrzności Bożej, za przyczyną Królowej Polski, przyszłość tej organizacji, prośmy o mądrość jej przywódców i zaangażowanie członków. Prośmy także dobrego Boga, by pozostała wierna swojej chrześcijańskiej tożsamości, by nieustannie czyniła polską ziemię przyjazną Bogu i ludziom, by dewiza chłopów polskich – żywią i bronią! – nadal inspirowała nowe pokolenia młodzieży wiejskiej do dumy narodowej i ofiarnej służby na rzecz Ojczyzny.
Po Mszy św. poczty sztandarowe oraz uczestnicy uroczystości przemaszerowali pod pomnik Św. Jana Pawła II, gdzie złożono wiązanki kwiatów.
W obchodach uczestniczyli liczni przedstawiciele administracji rządowej oraz samorządowej, a także instytucji związanych z rolnictwem, w tym m. in. Poseł na Sejm RP – Jan Duda, Wicewojewoda Małopolski – Ryszard Pagacz, Marszałek Województwa Małopolskiego – Witold Kozłowski, Zastępca Prezesa IPN – dr Mateusz Szpytma, Dyrektor KRUS Oddział w Krakowie – dr Justyna Kosecka, Zastępca Dyrektora KOWR w Krakowie – Mirosław Boruta Krakowski, p.o. Zastępcy Dyrektora Małopolskiego Oddziału Regionalnego ARiMR – Izabela Stefańczyk oraz p.o. Zastępcy Dyrektora MODR w Karniowicach – Karol Sepielak.
Następnie w Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się” rozpoczęła się konferencja rocznicowa. Przewodniczący Małopolskiej Rady Wojewódzkiej NSZZ RI „Solidarność” – Wojciech Włodarczyk, przywitał wszystkich zaproszonych gości.
Przewodnicząca NSZZ RI „Solidarność” Pani Teresa Hałas w trakcie swego wystąpienia podsumowała 40 lat działalności Związku: „Dzisiaj jesteśmy u Was, w Małopolsce, by świętować w tej cudownej scenerii Sanktuarium Jana Pawła II, móc uczcić tych wszystkich i te wszystkie cele, ideały, którymi szliśmy w latach osiemdziesiątych i podziękować Panu Bogu za ludzi, za czyny i za to, co nam się udało. Jednocześnie przeprosić za to, co nam się nie udało” – mówiła Przewodnicząca NSZZ RI „Solidarność”, Teresa Hałas.
Dr Mateusz Szpytma, zastępca prezesa IPN, wygłosił prelekcję o historii „Solidarności” rolniczej 1980–1989, w której przypominał: „Bezpośrednim impulsem do narodzin waszego ruchu był wielki, najpierw robotniczy, a później ogólnonarodowy zryw, który latem 1980 roku rozpoczął się w Stoczni Gdańskiej i ogarnął całą Polskę. Już tam w proteście brali udział tamtejsi chłoporobotnicy, a rolnicy z tamtego regionu, Żuław, Kaszub, wspierali go pomocą żywnościową. W Krakowie już w trakcie trwania strajków na Wybrzeżu doszło do spotkania chłopów (…)”.
To działacze rolniczej „Solidarności” dostarczali żywność dla strajkujących w zakładach pracy, stoczniach i kopalniach oraz kolportowali i tworzyli, w szczególności na wsi, podziemną prasę związkową. Dziękujemy, że w tamtych przełomowych chwilach tak mocno zaangażowali się w życie kraju i marząc o wspólnocie ludzi wolnych, nie bacząc na własne bezpieczeństwo, często ryzykując zdrowie i życie, a na pewno spokój prywatności, podjęli działania, które ostatecznie doprowadziły do uwolnienia Polski z jarzma komunizmu – powiedział marszałek Witold Kozłowski.
Podczas konferencji zostały również wręczone odznaczenia dla zasłużonych członków NSZZ RI „Solidarność”. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Złote oraz Srebrne Krzyże Zasługi wręczył Wicewojewoda Małopolski, Ryszard Pagacz. Następnie Przewodnicząca NSZZ RI „Solidarność” Teresa Hałas wręczyła odznaczenia związkowe dla zasłużonych działaczy NSZZ RI „Solidarność” .
Jubileuszowa konferencja zakończyła się występami zespołów regionalnych z regionu Małopolski.