Strona główna Aktualności Wniosek NSZZ RI „Solidarność” w sprawie zwolnienia rolników z kosztów testów na...

Wniosek NSZZ RI „Solidarność” w sprawie zwolnienia rolników z kosztów testów na COVID-19 u pracowników sezonowych z zagranicy

1596
0

W związku z opracowaniem i opublikowaniem przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Główny Inspektorat Sanitarny wytycznych i zaleceń dotyczących ułatwienia w przejeździe pracowników sezonowych do Polski i procedurą obciążenia rolników kosztami testów na obecność COVID-19 u pracowników sezonowych z zagranicy, Przewodnicząca NSZZ RI „Solidarność” Teresa Hałas wystosowała pismo do Ministra Rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego z wnioskiem o zwolnienie rolników z tych kosztów. 

Zgodnie wytycznymi po przybyciu na teren gospodarstwa docelowego wymagane jest wykonanie u wszystkich przybyłych pracowników wymazu do testu PCR, celem wykluczenia zakażenia, czego  organizacja i koszt leży po stronie zatrudniającego pracowników gospodarza. Z uzyskanych informacji wynika, że koszt takiego badania to ok. 540 zł. Ponadto istnieje możliwość, aby najwcześniej w 7 dniu kwarantanny pobrać pracownikowi wymaz do badania PCR, a po otrzymaniu wyniku ujemnego zwolnić go z odbywania dalszej części kwarantanny. Koszt takiego badania również leży po stronie rolnika.

„Pragnę zauważyć, o czym Pan Minister doskonale wie, że specyfika prac sezonowych w rolnictwie wymaga w krótkim okresie czasu znacznego zwiększenia poziomu zatrudnienia (w przypadku zbioru truskawki jest to na przykład konieczność zatrudnienia jednorazowo do zbioru ok. 15 osób na 1 hektar plantacji). W obecnej sytuacji, oprócz kosztów zatrudnienia w oparciu o obowiązujące przepisy prawa, wykonanie testu pojedynczego czy podwójnego (możliwość wykonania kolejnego badania najwcześniej w 7 dniu kwarantanny) zwiększa rolnikowi bardzo znacznie i w bardzo krótkim odstępie czasu kosztu zatrudnienia takich pracowników. Tak skumulowanego kosztu wielu rolników nie jest w stanie udźwignąć. Należy zauważyć też, że w żadnej innej grupie zawodowej, nawet w wypadku zaleconych badań przesiewowych, nie obarcza się nikogo kosztami wykonania takich badań” – napisała w piśmie do Ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego Przewodnicząca NSZZ RI „Solidarność” Teresa Hałas.

 

 

 

 

Poprzedni artykuł
Następny artykułRolnicy zwolnieni z kosztów testów na COVID-19 dla pracowników sezonowych – zgodnie z wnioskiem NSZZ RI „Solidarność”
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj