Strona główna Aktualności Wniosek NSZZ RI „Solidarność” w sprawie wydłużenia terminu składania wniosków o płatności...

Wniosek NSZZ RI „Solidarność” w sprawie wydłużenia terminu składania wniosków o płatności bezpośrednie

881
0

W związku z licznymi sygnałami napływającymi od rolników w sprawie wniosków o płatności bezpośrednie za rok 2021, Przewodnicząca NSZZ RI „Solidarność” Teresa Hałas wystąpiła do ministra rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorza Pudy z wnioskiem o wystąpienie do Komisji Europejskiej celem wydłużenia terminu składania wniosków o płatności bezpośrednie co najmniej do 15 czerwca 2021 roku. 

W skierowanym do ministra piśmie Przewodnicząca podkreśliła, że że w tegorocznej kampanii wprowadzono szereg istotnych zmian jeśli chodzi o wnioski w tym podstawowe zmiany wnioskowania o płatności poprzez rezygnację z możliwości złożenia oświadczenia o braku zmian w stosunku do roku poprzedniego i konieczność podawania struktury upraw dla gospodarstw do 10 ha czy chociażby brak spersonalizowanych formularzy wniosków wraz z materiałem graficznym, które to znacznie ułatwiały rolnikom ubieganie się o dopłaty bezpośrednie. Ponadto wprowadzono szereg dodatkowych warunków dotyczących samych płatności m.in.: dodatkowe wymogi dla płatności do pomidorów, zmiany w płatności do roślin strączkowych na ziarno czy brak płatności do odmiany konopii Finola.  Są to zmiany dość istotne dla rolników, szczególnie dla rolników, którzy do tej pory składali wnioski w formie uproszczonej lub nie składali ich w ogóle, stosując dostępny mechanizm oświadczenia o braku zmian w stosunku do roku poprzedniego, których rolnicy złożyli w całej Polsce w poprzedniej kampanii ponad dwieście tysięcy.

Przewodnicząca podkreśliła, że ze względu na możliwość obsługi rolników przez doradców z mniejszą częstotliwością ze względu na Covid-19 i obostrzenia, wydłużają się także same procedury związane z przygotowaniem wniosku mimo bardzo ważnej rolni, jaką spełniają punkty konsultacyjne w ARiMR i sami doradcy, których zaangażowanie trzeba docenić. Ponadto, co podkreślają sami rolnicy ze względu na opóźnioną wiosnę, która w wielu miejscach kraju jest zimna i z przeważającą liczbą opadów, utrudniony jest wysiew wszystkich roślin, dlatego też rolnicy nie są jeszcze w stanie w tej chwili złożyć wniosków.

Jest to kolejne wystąpienie NSZZ RI „Solidarność” w sprawie tegorocznej kampanii składania wniosków o płatności bezpośrednie. W wyniku wcześniejszego wystąpienia Związku w celu ułatwienia pracy doradcom Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wprowadziła  możliwość telefonicznego uzyskania przez rolnika niezbędnych danych do zalogowania się do aplikacji eWniosekPlus po przeprowadzeniu pozytywnej weryfikacji tożsamości osoby dzwoniącej.

 

Poprzedni artykułOtwarcie wystawy plenerowej pt.: Tu rodziła się „Solidarność” rolników
Następny artykułSpotkanie online Grupy Dialogu Obywatelskiego Owoce i Warzywa
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj