Strona główna Aktualności Wniosek NSZZ RI „Solidarność” w sprawie wydłużenia terminu składania wniosków o płatności...

Wniosek NSZZ RI „Solidarność” w sprawie wydłużenia terminu składania wniosków o płatności bezpośrednie

820
0

W związku z licznymi sygnałami napływającymi od rolników w sprawie wniosków o płatności bezpośrednie za rok 2021, Przewodnicząca NSZZ RI „Solidarność” Teresa Hałas wystąpiła do ministra rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorza Pudy z wnioskiem o wystąpienie do Komisji Europejskiej celem wydłużenia terminu składania wniosków o płatności bezpośrednie co najmniej do 15 czerwca 2021 roku. 

W skierowanym do ministra piśmie Przewodnicząca podkreśliła, że że w tegorocznej kampanii wprowadzono szereg istotnych zmian jeśli chodzi o wnioski w tym podstawowe zmiany wnioskowania o płatności poprzez rezygnację z możliwości złożenia oświadczenia o braku zmian w stosunku do roku poprzedniego i konieczność podawania struktury upraw dla gospodarstw do 10 ha czy chociażby brak spersonalizowanych formularzy wniosków wraz z materiałem graficznym, które to znacznie ułatwiały rolnikom ubieganie się o dopłaty bezpośrednie. Ponadto wprowadzono szereg dodatkowych warunków dotyczących samych płatności m.in.: dodatkowe wymogi dla płatności do pomidorów, zmiany w płatności do roślin strączkowych na ziarno czy brak płatności do odmiany konopii Finola.  Są to zmiany dość istotne dla rolników, szczególnie dla rolników, którzy do tej pory składali wnioski w formie uproszczonej lub nie składali ich w ogóle, stosując dostępny mechanizm oświadczenia o braku zmian w stosunku do roku poprzedniego, których rolnicy złożyli w całej Polsce w poprzedniej kampanii ponad dwieście tysięcy.

Przewodnicząca podkreśliła, że ze względu na możliwość obsługi rolników przez doradców z mniejszą częstotliwością ze względu na Covid-19 i obostrzenia, wydłużają się także same procedury związane z przygotowaniem wniosku mimo bardzo ważnej rolni, jaką spełniają punkty konsultacyjne w ARiMR i sami doradcy, których zaangażowanie trzeba docenić. Ponadto, co podkreślają sami rolnicy ze względu na opóźnioną wiosnę, która w wielu miejscach kraju jest zimna i z przeważającą liczbą opadów, utrudniony jest wysiew wszystkich roślin, dlatego też rolnicy nie są jeszcze w stanie w tej chwili złożyć wniosków.

Jest to kolejne wystąpienie NSZZ RI „Solidarność” w sprawie tegorocznej kampanii składania wniosków o płatności bezpośrednie. W wyniku wcześniejszego wystąpienia Związku w celu ułatwienia pracy doradcom Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wprowadziła  możliwość telefonicznego uzyskania przez rolnika niezbędnych danych do zalogowania się do aplikacji eWniosekPlus po przeprowadzeniu pozytywnej weryfikacji tożsamości osoby dzwoniącej.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here