Strona główna Aktualności Witosowe Dni Pola – Spotkanie ogólnopolskie pod hasłem „Pszczoła Bohater”

Witosowe Dni Pola – Spotkanie ogólnopolskie pod hasłem „Pszczoła Bohater”

1193
0

W dnia 9-10 lipca br. na terenie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im Wincentego Witosa w Różańcu odbyły się „Witosowe Dni Pola”. To druga edycja ogólnopolskiego spotkania rolników – producentów żywności wysokiej jakości.  Tegoroczne wydarzenie przebiegało pod hasłem „Pszczoła Bohater”. Organizatorem wydarzenia był NSZZ RI „Solidarność” oraz Zespół  Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa w Różańcu. 

W wydarzeniu uczestniczyli z ramienia NSZZ RI „Solidarność” Przewodniczący Związku  Tomasz Obszański, Zastępcy Przewodniczącego – Pan Aleksander Tadych oraz Pan Tomasz Ognisty, członek Prezydium Związku Jacek Adamczuk oraz Pan Jerzy Bedanrz, Przewodniczacy Podkarpackiej Rady Wojewódzkiej NSZZ RI „Solidarność” oraz członkowie Lubelskiej Rady Wojewódzkiej NSZZ RI „Solidarność”.

Wśród gości obecni byli m.in.: Poseł na Sejm RP Beata Strzałka, Pani Beata Wróbel, Dyrektor Wydziału Środowiska i Rolnictwa w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim, Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Michał Mulawa, Pani Halina Szymańska, prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Starosta Biłgorajski Andrzej Szarlip, Krzysztof Gałaszkiewicz – Dyrektor ARiMR w Lublinie, Robert Pieszczoch Dyrektor PODR w Boguchwale, Jan Rój Kierownik PT KRUS w Biłgoraju, Wiceprezes Lubelskiej Izby Rolniczej Antoni Skura.

Pierwszego dnia wydarzenia, w sobotę 9 lipca odbyły się konferencje tematyczne, spotkania z przedstawicielami środowisk skupiających rolników oraz przedstawicielami instytucji działających na rzecz polskiego rolnictwa oraz odwiedziny na poletkach eksperymentalnych.

– Chcemy dotrzeć do rolników i instytucji rolniczych z jasnym przesłaniem. Po pierwsze, to od rolników zależy bezpieczeństwo żywnościowe Polski, to oni odpowiadają za produkcję zdrowej, dobrej jakościowo i smacznej żywności i muszą być za to godnie wynagradzani i wspierani. Stąd właśnie pojawia się drugi cel naszego spotkania, a mianowicie stworzenie takiego centrum informacji i wiedzy dla rolników. Doskonałym miejscem jest Zespół Szkół Rolniczych w Różańcu. To instytucja z wieloletnim doświadczeniem, sprawdzona, rzetelna i otwarta. Wspólnie podejmujemy się inicjatywy, która służąc rolnictwu służy każdej Polsce i każdemu Polakowi – podkreślił Przewodniczący NSZZ „Solidarności” Rolników Indywidualnych Tomasz Obszański.

Podczas drugiego dnia wydarzenia odbyła się m.in. debata pt. Dialog i współpraca rolników i pszczelarzy.

Celem kolejnej już edycji „Witosowych Dni Pola”  było wzmocnienie produkcji żywności wysokiej jakości oraz przetwórstwa na poziomie gospodarstw rodzinnych, a także krzewienie wiedzy o polskiej produkcji żywności, przetwórstwie i dystrybucji.

W programie spotkań znalazły się konferencje pod hasłem „Pszczołą Bohater” m.in. o znaczeniu pszczoły miododajnej, o prowadzeniu pasieki ekologicznej, o żyzności i urodzajności gleby w rolnictwie ekologicznym czy kodeks dobrych praktyk ochrony roślin.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Wiceprezes Rady Ministrów, Minister  Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk, Minister Edukacji i Nauki prof. Przemysław Czarnek, Wojewoda Lubelski Lech Sprawka oraz Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Partner wydarzenia: Województwo Lubelskie „Lubelskie Smakuj Życie!”

 

 

Poprzedni artykuł10 przykazań jak postępować, by chronić pszczoły – „Pszczoła Bohater”
Następny artykuł10 przykazań jak postępować, by chronić pszczoły – „Pszczoła Bohater”
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj