Strona główna Aktualności W Sejmie uczczono wicemarszałka Henryka Bąka

W Sejmie uczczono wicemarszałka Henryka Bąka

618
0

29 sierpnia minie 15 lat od śmierci wicemarszałka Sejmu śp. Henryka Bąka. Był politykiem zasłużonym dla ruchu ludowego. Dziś w Sejmie odbyła się konferencja poświęcona życiu i działalności wicemarszałka Sejmu RP pierwszej kadencji w latach 1991-1993. Poprzedziła ją uroczysta Msza św. o godz. 9.30 w kościele św. Aleksandra w Warszawie. W izbie niższej parlamentu została odsłonięta wystawa obrazująca działalność Henryka Bąka. ,,To był jeden z nielicznych przykładów ludzi którym udało się przez ten trudny dla Polski czas 1945 – 1989 przejść z podniesioną głową’’- mówił dziś Jarosław Kaczyński.


Na dzisiejszej uroczystości przybyli zaproszeni goście z całej Polski. Nie zabrakło działaczy lokalnych, rodziny wicemarszałka, córki – Marzeny Bąk-Owczarek, a także jego współpracowników – w tym żołnierze Polskiej Szturmówki Chłopskiej.


Prof. Jan Żaryn przedstawił działalność wicemarszałka w latach 1945- 1957. Henryk Bąk za założenie i kierowanie Polską Szturmówką Chłopską został czterokrotnie skazany na karę śmierci. Objęty amnestią więzienie opuścił 31 lipca 1957. Mimo to nadal działał na rzecz opozycji antykomunistycznej a także dla dobra społeczności lokalnej w rodzinnym Lisewie.


W latach 80-tych angażował się w tworzenie i działalność „Solidarności Rolniczej”. Był internowany w stanie wojennym.


Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: ks. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, ks. bp Edward Frankowski, biskup senior diecezji sandomierskiej, prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz były premier Jan Olszewski.

Poprzedni artykułWspomnienie śp. Henryka Bąka
Następny artykułKomunikat Komitetu Protestacyjnego Rolników Województwa Zachodniopomorskiego z dn. 29.08.13 r. PYRZYCE: Rolnicy z kamerą na przetargu
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj