Funkcjonowanie gospodarstwa rolnego w dobie kryzysu, przy braku stabilizacji rynkowej, to temat przewodni VIII Dni Przedsiębiorcy Rolnego, które odbywały się 21 i 22 lutego w Poświętnem. Było to doroczne, ósme już spotkanie, które do tej pory obywało się w Poznaniu.
Przedstawicielem Związku NSZZ ,,Solidarność’’ RI obecnym na konferencji był Stefan Szańkowski, który aktywnie brał udział w dyskusji przedstawiając rozwiązania dotyczące usprawnienia technologii rolnictwa.
W trakcie sesji plenarnej prelegenci zaprezentowali sposoby zabezpieczania się przed wpływem nieprzewidywalnych i niestabilnych warunków gospodarowania. Prowadzono również rozmowy na temat zasad, jakimi kierują się rolnicy podejmujący istotne decyzje rozwojowe. Wskazano, jak minimalizować ryzyko inwestycyjne.
Merytorycznym dyskusjom towarzyszyły dwa panele dyskusyjne, podczas których prezentowano innowacyjne sposoby produkcji roślinnej oraz produkcji zwierzęcej. W każdej z grup głos zabierali eksperci specjalizujący się w danej dziedzinie produkcji, a dyskusja poprzedzona była prezentacją 3-4 gospodarstw z Polski i Niemiec.
Drugi dzień konferencji to obrady plenarne, podczas których praktycy i eksperci wymieniają się doświadczeniami zmierzającymi do ograniczenia ryzyka w gospodarstwie. Poruszane są zagadnienia dotyczące m.in.: rozwiązań technologiczno-organizacyjnych służących ograniczeniu ryzyka, dodatkowych źródeł dochodu, wspólnego gospodarowania oraz naukowych sposobów usprawniających innowacyjność rolnictwa.
Dużym zainteresowaniem cieszył się referat wygłoszony przez Jana Kuć pt. ,,Zarządzanie ryzykiem w gospodarstwie współczesnym’’. Wiele wniosło też wystąpienie mecenasa Pawła Sieczkowskiego na temat zasad zawierania umów między producentami rolnymi a innymi podmiotami oraz windykacji.
W konferencji w Poświętnem uczestniczyła śmietanka polskich rolników, naukowcy i doradcy rolni, a także przedstawiciele prasy branżowej. Szacuje się, że w konferencji udział wzięło ok. 200 osób z całej Polski, a najwięcej z województwa wielkopolskiego.