Strona główna Aktualności Uroczystości w Wierzchosławicach z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy

Uroczystości w Wierzchosławicach z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy

1848
0

W dniu 19 stycznia br. w Wierzchosławicach odbyły się uroczystości z okazji 146 rocznicy Wincentego Witosa z udziałem Pana Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Organizatorem wydarzenia był NSZZ RI „Solidarność”. W wydarzeniu uczestniczył także m.in. Komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski, Poseł do PE Beata Szydło, Zastępca Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusz Szpytma oraz parlamentarzyści, samorządowcy, związkowcy z terenu całego kraju a także leśnicy.

Uroczystości rozpoczęła Msza święta w kościele parafialnym w Wierzchosławicach. Eucharystii w intencji ojczyzny i polskich rolników przewodniczył biskup tarnowski Andrzej Jeż, a koncelebrowali wraz z nim kapłani, m.in. kapelan prezydenta RP ks. Zbigniew Kras czy miejscowy proboszcz ks. Jerzy Czuj.

Po Mszy św. uczestnicy uroczystości udali się na cmentarz w Wierzchosławicach, gdzie złożono wieńce na grobie Wincentego Witosa i Stanisława Mierzwy.

Konferencja w Centrum Kultury Wsi Polskiej otworzył i gości przywitał Wojciech Włodarczyk, Przewodniczący Małopolskiej Rady Wojewódzkiej NSZZ RI „Solidarność”.

Następnie życiorys i dokonania Wincentego Witosa wspomniała w swoim przemówieniu Przewodnicząca NSZZ RI „Solidarność” Teresa Hałas.

Wincenty Witos nie tylko był człowiekiem, który pracował na roli, który wychował się na wsi, ale przede wszystkim był wielkim politykiem, wielkim państwowcem, trzykrotnym premierem – podkreślał Prezydent RP Andrzej Duda. Wierzchosławice są nie tylko symbolem polskiego ruchu ludowego. – Dla mnie są także symbolem znaczenia polskiej wsi i polskich chłopów, polskich rolników poprzez osobę Wincentego Witosa. (…) Witos był w naszej historii postacią jedyną w swoim rodzaju, nikogo porównywalnego od tego czasu Polska nie wydała – akcentował Prezydent. – Dzisiejsze postrzeganie polskiej wsi i polskiego rolnika, dzisiejsze ukształtowanie społeczeństwa, poprzez ostatnie dziesięciolecia – od śmierci Wincentego Witosa, poprzez wszystko co było ważne, postawę polskich rolników, powstanie Solidarności Rolników Indywidualnych – jest głęboko ukształtowane wizją, jaką polskiej wsi i polskiemu chłopu, polskiemu rolnikowi w polskim państwie nadał Witos – mówił prezydent.

List do z tej okazji wystosował Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, który odczytała Przewodnicząca NSZZ RI „Solidarność” Teresa Hałas. List do zgromadzonych przekazał również Prezes PiS Jarosław Kaczyński. List odczytał Poseł na Sejm RP Wiesław Krajewski.

Następnie wystąpił Komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Przypomniał, że decyzje o tym, jaka będzie przyszłość rolnictwa w Europie i Polsce, będą podejmowane na forum unijnym w najbliższych miesiącach. – Kiedy będą zapadać decyzje o wspólnej polityce rolnej na kolejne siedem lat, mocno musi wybrzmieć głos Polski i polskiego prezydenta – zaznaczył komisarz Wojciechowski.

Następnie głos zabrał Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski. Przypomniał, że marzeniem tego wybitnego, pochodzącego z chłopów, męża stanu była wolna, niepodległa, sprawiedliwa Polska, w której wolni, zamożni i szanowani w społeczeństwie chłopi będą pełnoprawnymi obywatelami. Minister Ardanowski i zaznaczył, że reaktywacji poglądów Witosa podjął się dopiero niezależny ruch chłopski z końca lat siedemdziesiątych. Powstała z niego rolnicza Solidarność.

Podczas uroczystości zaangażowany był również Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, który zorganizował stoisko informacyjno-promocyjne, na którym pracownicy udzielali osobom zainteresowanym informacji na temat działalności Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oraz promowali inicjatywę Polska Smakuje, której celem jest zwiększanie rozpoznawalności, zbudowanie silnej marki polskich produktów żywnościowych oraz rozpowszechnianie wśród konsumentów zdrowej, certyfikowanej polskiej żywności.

Szersza relacja z uroczystości w najbliższym numerze „Naszej Ziemi”.PRODUKT POLSKI – KUPUJ ŚWIADOMIE

Poprzedni artykułPOSIEDZENIE PREZYDIUM RADY KRAJOWEJ NSZZ RI „SOLIDARNOŚĆ”
Następny artykułZimowisko 2020 Turnus w Zakopanem 11.01-20.01.2020
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj