Strona główna Aktualności uroczystości pt.: „Przednówek Solidarności” – Lubelskie Wojewódzkie obchody 40. rocznicy Rejestracji Niezależnego...

W niedzielę, 26 września 2021 r. w Ostrówku (gm. Puchaczów, pow. łęczyński) odbyły się uroczystości pt.: „Przednówek Solidarności” – Lubelskie Wojewódzkie obchody 40. rocznicy Rejestracji Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych „Solidarność”. Gospodarzami uroczystości byli: Przewodnicząca NSZZ RI „Solidarność Pani Poseł Teresa Hałas oraz Przewodniczący Lubelskiej Rady Wojewódzkiej NSZZ RI „Solidarność” Tomasz Obszański.

Wydarzenie jest objęte programem „Warto być Polakiem”, którego organizatorem jest Samorząd Województwa Lubelskiego.

Uroczystości odbyły się pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Honorowy patronat nad uroczystościami objął Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarki oraz Instytut Pamięci Narodowej.

W obchodach uczestniczyli przedstawiciele administracji rządowej oraz samorządowej, a także instytucji związanych z rolnictwem, w tym m. in. Wojewoda Lubelski Lech Sprawka, Pan Sebastian Trojak – członek Zarządu Województwa Lubelskiego, Senator RP Jerzy Chróścikowski, Przewodniczący senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Marek Woch – Doradca Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka, Pan Łukasz Bryła Dyrektor Biura Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Pan Michał Bętkowski – Zastępca Dyrektora Lubelskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie, Wiceprzewodniczący Zarząd Regionu Środowo-Wschodni NSZZ Solidarność oraz Prezes Lubelskiej Izby Rolniczej Pan Gustaw Jędrejek, liczne poczty sztandarowe, związkowcy, rolnicy, sympatycy, mieszkańcy Ostrówka oraz gminy Puchaczów.

Po Mszy św. poczty sztandarowe oraz uczestnicy uroczystości przy akompaniamencie Orkiestry Górniczej Lubelskiego Węgla „Bogdanka” przemaszerowali pod Krzyż upamiętniający powołanie Komitetu Samoobrony Chłopskiej Ziemi Lubelskiej gdzie odśpiewano hymn oraz rotę oraz złożono wiązanki kwiatów, a następnie w miejscowej Szkole Podstawowej im. Bohaterów Armii Krajowej rozpoczęła się uroczysta konferencja pt.: „Przednówek Solidarności”.

Uroczystości zorganizowane zostały w miejscu, gdzie 30 lipca 1978 roku powstał w Polsce pierwszy Komitet Samoobrony Chłopskiej Ziemi Lubelskiej. W jego składzie znaleźli się przedstawiciele 15 wsi z gminy: Puchaczów, Milejów, Mełgiew ówczesnego województwa lubelskiego oraz Woli Korybutowej województwa chełmskiego.  Ów Komitet tworzyli: Janusz Rożek, Jan Skoczylas, Stefan Roczon, Jerzy Mazur, Edward Paczkowski, Michał Niesyn, Kazimierz Danielczuk. 21 września 1980 roku w Warszawie przedstawiciele Komitetu Samoobrony Chłopskiej Ziemi Lubelskiej, Ziemi Grójeckiej i Ziemi Rzeszowskiej oraz wielu środowisk wiejskich powołali Komitet Założycielski Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników i choć droga do zgody na rejestracje pierwszego Niezależnego związku na wsi była długa i wymagała dalszej walki, to 12 maja 1981 r.  Sąd Wojewódzki w Warszawie rejestruje NSZZ RI „Solidarność”.

W imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy ordery i odznaczenia państwowe wręczył Wojewoda Lubelski Lech Sprawka. Wręczone zostały również odznaczenia Związkowe  „Zasłużony dla NSZZ RI Solidarność”.

Natomiast Pan Sebastian Trojak Członek Zarządu Województwa Lubelskiego wręczył Przewodniczącej NSZZ RI „Solidarność”, Pani Poseł na Sejm RP  Medal Pamiątkowy Województwa Lubelskiego.

Po części oficjalnej goście mieli okazję posłuchać koncertu Kapeli folkowej STYRTA z Krasnegostawu.

Miejsce ww. uroczystości nie było przypadkowe. To właśnie w Ostrówku na Lubelszczyźnie, 30 lipca 1978 roku powstał  Komitetu Samoobrony Chłopskiej Ziemi Lubelskiej, stanowiący podwaliny walki rolników o swoje prawa i powstanie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych „Solidarność”.

Partnerami uroczystości byli: Krajowy Ośrodek  Wsparcia Rolnictwa, Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Fundacja „Kasa Nadziei”.

Poprzedni artykułLubelskie Wojewódzkie obchody 40. rocznicy Rejestracji NSZZ RI „Solidarność”
Następny artykułZmarł Pan Józef Leszczyński