Strona główna Aktualności Uroczystości XXXIII rocznicy podpisania porozumień rzeszowsko-ustrzyckich w Rzeszowie

W dniu 16 lutego br. w Rzeszowie odbyły się uroczystości 33. rocznicy podpisania porozumień rzeszowsko-ustrzyckich, zorganizowane przez Radę Wojewódzką NSZZ RI „Solidarność” Województwa Podkarpackiego.

W uroczystościach uczestniczyli członkowie i sympatycy Związku na czele z Przewodniczącym Jerzym Chróścikowskim, oraz poczty sztandarowe z terenu Podkarpacia a także delegacje pocztów sztandarowych i przedstawiciele innych Rad Wojewódzkich Związku m.in. z województw: małopolskiego i lubelskiego. Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele Parlamentu na czele z Wicemarszałkiem Sejmu RP Markiem Kuchcińskim a także przedstawiciele władz samorządowych na czele ze starostą rzeszowskim Józefem Jodłowskim.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą koncelebrowaną pod przewodnictwem ks. Infułata  Stanisława Maca w Katedrze Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rzeszowie. Następnie Sali Papieskiej przy Katedrze Rzeszowskiej odbyła się konferencja dotycząca wydarzeń sprzed 33. laty oraz najważniejszych aspektów funkcjonowania współczesnego rolnictwa. Wśród prelegentów znaleźli się Przewodniczący NSZZ RI „Solidarność” Jerzy Chróścikowski, Diecezjalny Duszpasterz Rolników Diecezji Rzeszowskiej ks. kanonik Jerzy Uchman, Senator RP Zdzisław Pupa oraz dr Marcin Bukała z IPN Oddział Rzeszów. Podczas konferencji wręczono także odznaczenia związkowe w uznaniu zasług i działalności na rzecz NSZZ RI „Solidarność”. Po zakończeniu konferencji delegacje złożyły kwiaty pod tablicą upamiętniającą podpisanie porozumień.

Porozumienia Rzeszowsko-Ustrzyckie, zwane Konstytucją Polskiej Wsi, podpisane w nocy z 18 na 19 lutego 1981 r. między strajkującymi rolnikami a komunistycznymi władzami otworzyły drogę do rejestracji rolniczej „Solidarności”. Jedyny zachowany oryginalny egzemplarz porozumień, jako świadectwo solidarnych działań rolników i robotników dla dobra polskiej wsi i całej Ojczyzny, trafił w 2006 r. na Jasną Górę.

Poprzedni artykułNowy numer Miesięcznika "Nasza Ziemia"
Następny artykułOgólnopolska Akcja Protestacyjna Rolników NSZZ RI „Solidarność”