Strona główna Aktualności Uroczystości w Kliszowie

Uroczystości w Kliszowie

977
0
Uroczystości w Kliszowie

19 lipca 1702 roku miała miejsce bitwa pod Kliszowem. Było to starcie w ramach wielkiej wojny północnej. Udział w niej wzięły wojska szwedzkie (ok. 12 tyś) pod dowództwem króla Szwecji, Karola XII i połączone wojska Rzeczypospolitej (ok. 6 tyś) i Saksonii (ok. 16 tyś) dowodzone przez króla Polski, Augusta II Mocnego. Przy leśnej skarpie na skraju wsi Kliszów na początku XVIII wieku została postawiona kapliczka z wizerunkiem Madonny Częstochowskiej dla upamiętnienia ofiar bitwy z 1702 roku oraz ofiar ludności cywilnej dotkniętych tą bitwą. Przez prawie trzy wieki jej trwania uległa znacznemu zniszczeniu. Miejscowy artysta Andrzej Gołębiowski, podjął się renowacji zniszczonej kapliczki i w dniu 23.lipca 2017r. nastąpiło jej ponowne poświęcenie. Zarząd Powiatowy koła PiS oraz Rada Powiatowa NSZZRI „Solidarność” w Pińczowie przy wydatnej pomocy posła Bogdana Latosińskiego oraz senatora Jacka Włosowicza, zorganizowali uroczystość poświęcenia odnowionej kapliczki.

Dwa kilometry od Kliszowa nad rzeką Nidą w okopach, stacjonowały oddziały Legionów Józefa Piłsudskiego, toczące walki z rosyjskim zaborcą podczas I Wojny Światowej. Po II Wojnie światowej w kompleksach leśnych wokół Kliszowa, Kijów i Jędrzejowa stacjonowały oddziały NSZ żołnierzy wyklętych toczące potyczki z oddziałami UB i KBW. Uroczystość miała więc wydźwięk wręcz historyczny a kapliczka była świadkiem tamtych wydarzeń. Uroczystości po wkroczeniu pocztów sztandarowych grupy rekonstrukcyjnej NSZ , grup strzeleckich oraz  ochotniczych straży pożarnych z gminu Kije, Sobków, Motkowice, Pińczów, rozpoczęła polowa msza święta celebrowana przez proboszcza parafii pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Kijach, księdza proboszcza Wiesława Kitę. W homilii ksiądz proboszcz przedstawił rys historyczny kapliczki jej genezę i intencje oraz wyraził wdzięczność organizatorom którzy podjęli się jej renowacji i ponownego jej poświęcenia. W uroczystości wzięli udział między innymi wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek, poseł Bogdan Latosiński, senator Jacek Włosowicz przedstawiciele władz gminy Kije, powiatu pińczowskiego, wykonawcy renowacji kapliczki oraz nadzwyczaj liczni mieszkańcy okolicznych miejscowości w liczbie około tysiąca. Po poświęceniu kapliczki i zakończonej mszy świętej w wystąpieniach okolicznościowych wojewoda świętokrzyski powiedziała słowami Świętego Jana Pawła II „Nie chciejcie ojczyzny która nic nie kosztuje” oraz podkreśliła, że o miejscach męczeństwa polskich bohaterów należy pamiętać. Radny powiatu pińczowskiego Jerzy Kułaga, jako jeden z organizatorów uroczystości stwierdził: Postanowiliśmy ją odtworzyć i przedłużając historię przywrócić w symboliczny sposób pamięć o poległych w tym miejscu na przestrzeni dziejów, którzy walczyli o naszą ojczyznę. Następnie przy dźwiękach werbli ksiądz proboszcz przy figurce złożył wiązankę kwiatów a zaproszeni goście po jednym kwiatku róży. Zakończeniem uroczystości był występ harcerzy i młodzieży szkolnej z gminy Kije. Po uroczystości organizatorzy zaprosili wszystkich obecnych na poczęstunek na sąsiadującej leśnej polanie. Uroczystość miała szeroki wydźwięk wśród mieszkańców okolicznych miejscowości którzy bardzo życzliwie odnieśli się do organizatorów za to że przypomnieli o historycznym znaczeniu kapliczki o której wielu nic nie wiedziało.

Kije  dn. 26 lipca 2017 r.

Sekretarz Rady powiatowej NSZZRI Solidarność

w Pińczowie

Bogusław  Moskal

Uroczystości w Kliszowie Uroczystości w Kliszowie Uroczystości w Kliszowie Uroczystości w Kliszowie Uroczystości w Kliszowie Uroczystości w Kliszowie Uroczystości w Kliszowie Uroczystości w Kliszowie Uroczystości w Kliszowie

Poprzedni artykułKRUS …. na cenzurowanym KE!
Następny artykułDożynki Jasnogórskie 2017
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj