Strona główna Aktualności Uroczystości odsłonięcia i poświęcenia Pomnika Solidarności Rolników Indywidualnych w Siedlcach

W dniu 6 lipca br. w Siedlcach odbyły się uroczystosci odsłonięcia i poświęcenia Pomnika Solidarności Rolników Indywidualnych, zorganizowane przez Mazowiecką Radę Wojewódzką NSZZ RI „Solidarność”. Wzięli w niej udział Parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, Związkowcy Rolniczej Solidarności wraz z pocztami sztandarowymi z terenu całego kraju, przedstawiciele solidarności „robotniczej”, ludzie kultury, przedstawiciele mediów oraz mieszkańcy Siedlec. Wydarzenie uświetnił akompaniament Kolejowej Orkiestry Dętej. Zagrała też Kapela znad Baryczy.

Pomnik powstał staraniem  grupy inicjatywnej związkowców Rolniczej „Solidarnośći” na czele z Zenonem Borkowskim, Markiem Borucem i Stefanem Szańkowskim. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Swiętą koncelebrowaną w Katedrze Siedleckiej pod przewodnictwem JE ks. biskupa Kazimierza Gurdy – ordynariusza diecezji siedleckiej. Następnie uczestnicy uroczystości przy akompaniamencie kolejarskiej orkiestry dętej siedleckiego ZLK PKP, pod batutą Tadeusza Gronowskiego przeszli ulicami miasta na Plac Tysiąclecia, gdzie odbyła się dalsza część uroczystosci. Po drodze przy tablicach:  upamiętniającej 30 rocznicę rejestracji NSZZ RI „Solidarność” na ul. Kochanowskiego (dawna siedziba władz wojewódzkich Związku), oraz tablicy upamiętniającej okupacyjny strajk chłopski w budynku przy ulicy Piłsudskiego, złożone zostały wiązanki kwiatów. Uczestnicy uroczystości złożyli też wieńce pod pomnikiem Św. Jana Pawła II.

Podczas głównej części uroczystości przy Placu Tysiąclecia odsłonięto pomnik Solidarności Rolników Indywidualnych autorstwa rzeźbiarza Łukasza Milewskiego. Poświęcenia pomnika dokonał ks. biskup Kazimierz Gurda.

W uroczystościach uczestniczyli m.in.: Przewodniczący NSZZ RI „Solidarność”  Senator RP Jerzy Chróścikowski, senator RP Waldemar Kraska, Prezydent Miasta Siedlce Wojciech Kudelski, były Przewodniczący Związku Gabriel Janowski, wiceprzewodnicząca NSZZ RI „Solidarność” Elżbieta Miziołek, aktor Leon Łochowski, redaktor Michał Grabianka, a także gospodarz uroczystości –  Przewodniczący Mazowieckiej Rady Wojewódzkiej NSZZ RI „Solidarność” Stefan Szańkowski.

Uroczystości zakończyły koncerty Orkiestry Dętej ZLK PKP w Siedlcach oraz „Kapeli znad Baryczy”.

Na temat uroczystości w „Audycji dla rolników” w Radiu Maryja, nadawanej tego dnia z Siedlec, gośćmi redaktora Michała Grabianki byli: przewodniczący komitetu budowy pomnika Zenon Borkowski, Przewodniczący Mazowieckiej Rady Wojewódzkiej NSZZ RI „Solidarność” Stefan Szańkowski, działacz Związku i poseł I kadencji Sławomir Hardej oraz Przewodniczący Zachodniopomorskiej Rady Wojewódzkiej NSZZ RI „Solidarność” Edward Kosmal.

Audycja dla rolników (06.07.2014)

Poprzedni artykułXI rocznica śmierci biskupa Romana Andrzejewskiego
Następny artykułO propozycji płatności bezpośrednich na lata 2015-2020 w programie "Tydzień"