Uroczystość rozpoczęła msza św. w Kościele Farnym pw. Św. Stanisława i Św. Wojciecha w Rzeszowie. We mszy św. udział wzięli rolnicy, członkowie Związku NSZZ RI „SOLIDARNOŚĆ”, sygnatariusze i uczestnicy Porozumień Ustrzycko-Rzeszowskich. Były obecne poczty sztandarowe SOLIDARNOŚCI ROLNICZEJ z poszczególnych regionów województwa podkarpackiego i SOLIDARNOŚCI PRACOWNICZEJ.
Diecezjalny duszpasterz rolników ks. Jerzy Uchman przypomniał historię Porozumień, podkreślił zasługi wielkich ludzi kościoła, błogosławionego Jana Pawła II, Sługi Bożego Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego i Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka w powstaniu ruchu „SOLIDARNOŚCI”, a następnie „SOLIDARNOŚCI ROLNICZEJ”.
Uczestniczyli również przedstawiciele Senatu, Sejmu i Samorządów.
Po mszy św. w pochodzie delegacja rolników złożyła kwiaty pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki oraz pod tablicą upamiętniającą Porozumienia Ustrzycko-Rzeszowskie. Następnie w Sali konferencyjnej hotelu w Rzeszowie odbyły się obrady Rady Wojewódzkiej NSZZ RI „SOLIDARNOŚĆ” Województwa Podkarpackiego. Obrady otworzył Przewodniczący Rady Wojewódzkiej NSZZ RI „SOLIDARNOŚĆ” Józef Sośnicki. Przywitał gości honorowych, wśród nich Przewodniczącego Rady Krajowej NSZZ RI „SOLIDARNOŚĆ” Senatora Jerzego Chróścikowskiego, Senatora Andrzeja Matusiewicza, Panią Poseł Józefinę Hrynkiewicz , Posła Stanisława Ożoga, Posła Andrzeja Szlachtę, Posła Bogdana Rzońcę, sygnatariuszy i uczestników porozumień Ustrzycko-Rzeszowskch.
Również przedstawicieli samorządów powiatowych i gminnych przewodniczących powiatów i Gminy SOLIDARNOŚCI ROLNICZEJ. Poczty Sztandarowe i rolników uczestniczących w spotkaniu. Głos zabrali:
Senator Jerzy Chróścikowski, który odniósł się do aktualnej sytuacji w polskim rolnictwie,
Pani profesor Józefina Hrynkiewicz, Poseł RP na temat „Polska wieś w obliczu wyzwań i zagrożeń”,
Poseł Stanisław Ożóg przedstawił stan ekonomiczny polskiego rolnictwa i nierówne traktowanie polskiego rolnika w Unii Europejskiej.
Poseł Bogdan Rzońca w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na konieczność angażowania się mieszkańców wsi w sprawy samorządowe.
W czasie spotkania przyjęto Postulaty.
Żądamy
-1. Realizacji postulatów przedstawionych przez rolników protestujących w Szczecinie i innych regionach kraju w tym w szczególności:
– uszczelnienia procesu obrotu ziemią rolną poprzez wprowadzenie rozwiązań prawnych, które zabezpieczą ziemię na powiększenie polskich gospodarstw rodzinnych
– opracowania regulacji zapobiegających masowej wyprzedaży ziemi po roku 2016, która powinna trafić do gospodarstw rodzinnych
– zapewnienia środków na kredyty preferencyjne, w szczególności w okresie wzmożonej wyprzedaży państwowej ziemi rolnej
2. Podjęcia przez Rząd RP kompleksowych działań zmierzających do zapewnienia równych warunków konkurencji polskim rolnikom w Europie między innymi poprzez wyrównanie poziomu płatności bezpośrednich w 2014 roku
3. Utrzymania systemu rolniczych ubezpieczeń społecznych oraz zmiany niekorzystnych zapisów ustawy o wcześniejszych emeryturach w systemie KRUS
4. Wprowadzenie Rządowego programu wsparcia dla małych i średnich gospodarstw rolnych.
5. zwiększenia zwrotu akcyzy w paliwie rolniczym do poziomu 100 %
6. Wprowadzenia zapisów ustawowych, które uwolnią Polskę od upraw GMO.
7. Dopuszczenia do swobodnego handlu produktami regionalnymi, przez rolników, w tym producentów owoców miękkich, z dostosowaniem krajowych przepisów do prawa unijnego, dotyczącego wyrobów spirytusowych i winiarskich, podobnie jak w krajach sąsiednich, takich jak Słowacja, Czechy, Węgry, Austria.
8. Przywrócenia roli spółdzielczości rolniczej i ogrodniczej, obsługującej drobne rolnictwo, i zapewnienie jej odpowiedniego poziomu finansowania w nowym PROW
9. Zaprzestania prywatyzacji Lasów Państwowych i zatrzymania sprzedaży Polskich Kolei Linowych.
10.Wsparcia socjalnego dla rodzin wielodzietnych i ubogich, a także zaprzestania likwidacji małych wiejskich szkół.
10.Zapewnienie wolności słowa i pluralizmu mediom oraz przyznania miejsca na multipleksie dla Telewizji Trwam
11. Zaprzestania walki z Kościołem i ośmieszania naszej wiary.
12.Przywrócenia programu nauczania historii w szkołach, do wcześniejszego wymiaru godzin.
Poruszono również sprawy bieżące Związku.
Przewodniczący Rady Wojewódzkiej
NSZZ RI „SOLIDARNOŚĆ”
Józef Sośnicki
ZDJĘCIA: Izydor Miara