Strona główna Aktualności Unijny budżet krzywdzący dla polskich rolników

Unijny budżet krzywdzący dla polskich rolników

659
0

Publikujemy wywiad ,,Naszego Dziennika’’ z mecenasem Januszem Wojciechowskim, deputowanym do Parlamentu Europejskiego dotyczący unijnego szczytu.

 

Jak Pan ocenia dzisiejsze negocjacje unijne w sprawie budżetu na lata 2014-2020? Już teraz wiemy, że nasz kraj traci w części dotyczącej rozwoju obszarów wiejskich…

– Wynegocjowany projekt budżetu Unii Europejskiej na lata 2014-2020 niesie ze sobą bardzo złe informacje dla polskiego rolnictwa. Polska nie tylko nie uzyskała wyrównania dopłat bezpośrednich dla polskich rolników – o co przecież rząd powinien się starać od dawien dawna, bo polscy rolnicy są dyskryminowani – ale zmniejszono jeszcze drugi filar, czyli środki przeznaczone na rozwój obszarów wiejskich. I to bez wątpienia są bardzo złe wiadomości dla polskiej wsi.

Politycy rządzącej koalicji jednak szczycą się, że fundusze na politykę rolną wzrosną z 26,9 mld euro w obecnej perspektywie finansowej do 28,5 mld euro w nowym budżecie?

– Niestety negocjacjom w Brukseli towarzyszy kłamstwo. Ponieważ mówi się o zwiększeniu wydatków na rolnictwo w stosunku do poprzedniej perspektywy finansowej na lata 2007-2013, która jest nieporównywalna, gdyż była okresem przejściowym i dopłaty były świadomie zaniżone. Wynikało to z traktatu akcesyjnego. Dlatego też nie wolno tych okresów zestawiać. Porównywać można tylko to, co jest na 2013 rok, kiedy na polską wieś trafia z Unii Europejskiej ok. 5 mld euro, a w tej nowej perspektywie będzie to tylko 4 mld euro. Rząd się szczyci, że wynegocjował 28,5 mld euro, a żeby zachować obecny poziom finansowania, musiałoby to być 35 mld euro. Natomiast żeby wyrównać dopłaty do średniego unijnego poziomu, ta suma wyniosłaby  42 mld euro. Więc jest to klęska, a nie sukces. Rząd wynegocjował na politykę rolną 28,5 mld euro. W ciągu 7 lat rocznie przypada z tego ok. 4 mld euro. Tym samym polska wieś będzie miała każdego roku  ponad 1 mld euro mniej niż ma obecnie.

A jak wygląda sytuacja  w innych negocjowanych obszarach?

– Niestety w innych aspektach i obszarach jest podobnie. Rząd, przystępując do negocjacji, ogłosił, że będzie się ubiegał o 300 mld zł. Krytycznie zaniżył pułap wymagań, pokazał jednocześnie, że nie jest ambitny i nie wymaga dla Polski wiele.

Poprzedni artykułKOMUNIKAT MKP RWZ z dnia 7.02.2013 r.
Następny artykułCopa-Cogeca o budżecie na Wspólną Politykę Rolną
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj