Strona główna Aktualności Struktury NSZZ Rolników Indywidualnych ,,Solidarność" w Zakliczynie zostały odnowione

W dniu 21 stycznia 2012 r. w Zakliczynie odbył się Zjazd Gminny NSZZ Rolników Indywidualnych ,,Solidarność” Gminy Zakliczyn (Woj. Małopolskie, Powiat Tarnowski). W Zjeździe udział wzięli: Wojciech Włodarczyk – Przewodniczący Rady Wojewódzkiej NSZZ Rolników Indywidualnych ,,Solidarność” w Krakowie, Władysław Żabiński – sygnatariusz Porozumień Rzeszowsko – Ustrzyckich. Zjazd poprowadził Dawid Chrobak – Radny Powiatu Tarnowskiego PiS.

Podczas Zjazdu, którego celem było odnowienie struktur Solidarności rolniczej na terenie Gminy Zakliczyn, wybrano władze Związku. Ryszard Knapik z Lusławic został wybrany na funkcję Przewodniczącego Zarządu Gminnego Związku. Do Zarządu wybrani zastali Jan Zelek z Lusławic, Jan Krzyżak z Wesołowa, Krzysztof Nowak z Jamnej (Skarbnik) i Jacek Zapart z Wesołowa (Sekretarz). W skład Komisji Rewizyjnej weszły Panie: Józefa Dudek z Charzewic, Zofia Knapik z Lusławic i Urszula Łośko
z Charzewic.
Na spotkaniu omówiono wiele spraw dotyczących wsi i rolnictwa m. in. kwestię składki zdrowotnej i reformy KRUS, kwestię nierównego traktowania rolników w UE i faworyzowaniu rolników z tzw. starej UE (Francja, Niemcy) oraz kwestię zmiany podatku gruntowego na podatek dochodowy. Przewodniczący Rady Wojewódzkiej Wojciech Włodarczyk podkreślił rolę NSZZ Rolników Indywidualnych ,,Solidarność”, który jest jedyną organizacją rolniczą staje w obronie praw i godności mieszkańców polskiej wsi i rolnictwa oraz zwrócił uwagę na kwestię zmian w systemie KRUS, które prowadzą do upadku polskiego rolnictwa. Władysław Żabiński powiedział, że zarówno 30 lat temu, kiedy podpisywano z władzą komunistyczną Porozumienia Rzeszowsko – Ustrzyckie, jak i obecnie, ich treść jest wciąż aktualna; nadal sytuacja polskiej wsi i polskiego rolnictwa jest daleka od oczekiwań. Ryszard Knapik w swoim wystąpieniu wskazał, iż odnowienie struktur Solidarności rolniczej w Gminie Zakliczyn w obecnej sytuacji społeczno – politycznej w jakiej znajduje się Polska jest koniecznością oraz powiedział, że funkcja Przewodniczącego Zarządu Gminnego jest funkcją, którą pełnił będzie z pełnym zaangażowaniem oraz zgodnie z nauką naszego Wielkiego Rodaka Bł. Jana Pawła II. Dawid Chrobak pokreślił fakt nie spełnienia przez ministra rolnictwa M. Sawickiego zapewnień przedwyborczych, w których minister zapowiadał, że dopłaty bezpośrednie będą wyrównane z dopłatami rolników ,,starej UE”; kilka dni po wyborach parlamentarnych okazało się jednak, że Francja i Niemcy utrzymają swoje dopłaty na dotychczasowym poziomie, natomiast poziom dopłat w pozostałych krajach UE, w tym również Polski, uzależniony jestod zamożności danego kraju, a nawet regionu. Taki sposób uregulowania kwestii dopłat dyskryminuje polskie rolnictwo i pozostaje w sprzeczności z podstawowymi zasadami Traktatu o Unii Europejskiej, w szczególności z zasadą równości.

Opis zdjęć:
1) – zgromadzenia na sali członkowie NSZZ Rolników Indywidualnych ,,Solidarność” z terenu Gminy Zakliczyn,
2) – siedzą od lewej: Wojciech Włodarczyk – Przewodniczący Rady Wojewódzkiej NSZZ RI Solidarność w Krakowie, Radny Powiatu Limanowskiego PiS, Władysław Żabiński – sygnatariusz Porozumień Rzeszowsko – Ustrzyckich, Poseł na Sejm RP w latach 1989 – 1997, Dawid Chrobak – członek NSZZ Rolników Indywidualnych ,,Solidarność”, Radny Powiatu Tarnowskiego PiS, członek Rady Politycznej PiS.
{gallery}22022012{/gallery}

Poprzedni artykuł15 lutego br. Parlament Europejski zaakceptował rozwiązanie dotyczące kontynuacji programu dystrybucji żywności spośród najbardziej potrzebujących.
Następny artykułVIII Dni Przedsiębiorcy Rolnego w Poświętnem