Następstwem tych protestów i okupacji było powołanie KSC „Polski Cukier”, która to ma zostać własnością rolników – plantatorów buraka cukrowego i pracowników cukrowni.
Sejm RP zdecydował w 2001 roku o charakterze spółki i sposobie jej prywatyzacji. Zgodnie z ustawą z dnia 21 czerwca 2001 roku o regulacji rynku cukru, rolnicy i pracownicy są jedynymi uprawnionymi do zakupu akcji Krajowej Spółki Cukrowej.
Obecna koalicja rządząca nie realizuje ww. ustawy i robi wszystko aby uprawnieni do akcji nie mogli ich nabyć. Rząd interesuje jedynie zagarnięcie zysku jaki wypracowuje KSC „Polski Cukier” w celu „ załatania” dziury w budżecie.
Tym samym, uzgodnienia jakie miały miejsce pomiędzy plantatorami i pracownikami a Ministerstwem Skarbu Państwa, zawarte w sierpniu 2012 roku, nie są realizowane, a rolnicy nie otrzymują części swoich należności, które im przysługują z nadwyżki ze sprzedaży cukru ponad cenę referencyjną.
W związku z powyższym faktami, skutkującymi brakiem realizacji przez Rząd RP koncepcji prywatyzacji plantatorsko-pracowniczej Krajowej Spółki Cukrowej, Rada Powiatowa NSZZ RI „Solidarność” w Zamościu popiera i czynnie uczestniczy we wszystkich organizowanych akcjach protestacyjnych przeciwko blokadzie ww. formy prywatyzacji „Polskiego Cukru”.
Rolnicy nie chcą niczego za darmo. Rolnicy chcą kupić akcje Spółki, dlatego też nie mogą być oszukiwani.