Strona główna Aktualności Stanowisko Rady Powiatowej NSZZ RI „Solidarność” w Zamościu w sprawie prywatyzacji KSC

Stanowisko Rady Powiatowej NSZZ RI „Solidarność” w Zamościu w sprawie prywatyzacji KSC

584
0

Związkowcy z terenu Zamojszczyzny, zrzeszeni w NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” bardzo stanowczo wystąpili przeciwko sprzedaży cukrowni polskich koncernom zagranicznymi we współpracy z pracownikami cukrowni zablokowali proces wyprzedaży, prowadząc okupację siedziby Lubelsko-Małopolskiej Spółki Cukrowej z siedzibą w Zamościu.

Następstwem tych protestów i okupacji było powołanie KSC „Polski Cukier”, która to ma zostać własnością rolników – plantatorów buraka cukrowego i pracowników cukrowni.

Sejm RP zdecydował w 2001 roku o charakterze spółki i sposobie jej prywatyzacji. Zgodnie z ustawą z dnia 21 czerwca 2001 roku o regulacji rynku cukru,  rolnicy i pracownicy są jedynymi uprawnionymi do zakupu akcji Krajowej Spółki Cukrowej.

Obecna koalicja rządząca nie realizuje ww. ustawy i robi wszystko aby uprawnieni do akcji nie mogli ich nabyć. Rząd interesuje jedynie zagarnięcie zysku jaki wypracowuje KSC „Polski Cukier” w celu „ załatania” dziury w budżecie.

Tym samym, uzgodnienia jakie miały miejsce pomiędzy plantatorami i pracownikami a Ministerstwem Skarbu Państwa, zawarte w sierpniu 2012 roku, nie są realizowane, a rolnicy nie otrzymują części swoich należności, które im przysługują z  nadwyżki ze sprzedaży cukru ponad cenę referencyjną.

W związku z powyższym  faktami, skutkującymi brakiem  realizacji przez Rząd  RP koncepcji prywatyzacji plantatorsko-pracowniczej Krajowej Spółki Cukrowej, Rada Powiatowa NSZZ RI „Solidarność” w Zamościu  popiera i czynnie uczestniczy we wszystkich organizowanych akcjach protestacyjnych przeciwko blokadzie ww. formy prywatyzacji „Polskiego Cukru”.

Rolnicy nie chcą niczego za darmo. Rolnicy  chcą kupić akcje Spółki, dlatego też nie mogą być oszukiwani.

Poprzedni artykułNSZZ RI "Solidarność" w sprawie współczynnika korygującego płatności bezpośrednie
Następny artykułWznowienie protestu rolników w województwie zachodniopomorskim
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj