Strona główna Aktualności Stanowisko NSZZ RI ,,Solidarność’’ wobec rażąco niskich cen skupu płodów rolnych

W związku z drastycznym spadkiem cen zbóż, roślin oleistych, a głównie pszenicy i rzepaku Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI ,,Solidarność’’ apeluje do Rządu RP o podjęcie działań w trybie natychmiastowym zmierzających do poprawy sytuacji w polskim rolnictwie. Według Związku jest to zmowa cenowa zakładów przetwórczych i skupowych.

Obecnie wpływy ze sprzedaży nie pokrywają kosztów produkcji rolnej. Dokładne dane rynkowe wskazują, iż żyto skupowane jest w cenie 350 zł/t. Cena pszenicy graniczy wokół 600 zł/t, a rzepaku 1300 zł/t. Ceny  codziennie maleją.

Jeśli sytuacja nie ulegnie zmianie, większość gospodarstw zmuszona będzie drastycznie ograniczyć dalszą produkcję, co w konsekwencji doprowadzi do bankructwa gospodarstw rodzinnych oraz towarowych o wysokim stopniu specjalizacji.

NSZZ RI ,,Solidarność’’ oczekuje od Rządu RP natychmiastowych działań w celu przywrócenia opłacalności produkcji rolnej.

Poprzedni artykułKolonijne wspomnienia dzieci
Następny artykułSzkolenie „Modelowe gospodarstwo BERAS”w dniu 29 lipca 2013 roku w Tarnogrodzie