Strona główna Aktualności Stanowisko Ministra Rolnictwa w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o rentach...

Stanowisko Ministra Rolnictwa w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o rentach strukturalnych oraz o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników autorstwa NSZZ RI „Solidarność”

166
0

W związku z przekazaniem w dniu 14 grudnia 2017 roku premierowi Mateuszowi Morawieckiemu  projektu ustawy o zmianie ustawy o rentach strukturalnych oraz o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników autorstwa NSZZ RI „Solidarność”, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przekazał 7 marca br. odpowiedź ws. stanowiska Ministra Rolnictwa do ww. ustawy.

Proponowane w projekcie zmiany umożliwią rolnikom podlegającym ubezpieczeniu w KRUS przekazanie gospodarstwa rolnego w wieku przedemerytalnym i przejście z tego tytułu na rentę strukturalną. Projekt ustawy znosi również warunek zaprzestania działalności rolniczej dla wypłaty całej emerytury rolniczej. Obecnie w Polsce warunkiem  otrzymania emerytury rolniczej jest zaprzestanie prowadzenia działalności rolniczej. Jednak zapis ten dyskryminuje rolników, gdyż pracujący w innych dziedzinach działalności gospodarczej nie mają przymusu pozbywania się swojego warsztatu pracy, mogą pobierać emeryturę i kontynuować działalność gospodarczą. Coraz trudniej jest rolnikom przekazać gospodarstwo rolne następcom, z powodu braku chętnych nowych, młodych rolników do podejmowania działalności rolniczej.

Tekst odpowiedzi publikujemy poniżej

Pismo Ministra Krzysztofa Jurgiela z dnia 1 marca 2018 roku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here