Strona główna Aktualności Sprostowanie do Komunikatu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi dotyczącego Spotkania...

Sprostowanie do Komunikatu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi dotyczącego Spotkania Ministra Rolnictwa z Zespołem Obrotu Ziemią Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność”.

595
0

W nawiązaniu do komunikatu z dnia 26 lipca 2013 roku dotyczącego spotkania ministra rolnictwa z Zespołem Obrotu Ziemią Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność”, zamieszczonego na stronie internetowej resortu rolnictwa, wyjaśniamy, iż wypowiedź Przewodniczącego NSZZ RI „Solidarność” Jerzego Chróścikowskiego dotycząca wprowadzenia zmian ustawowych  zmierzających do udostępnienia ziemi na tworzenie i powiększanie gospodarstw rodzinnych, użyta została w kontekście poparcia poselskiego projektu nowelizacji ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego autorstwa Prawa i Sprawiedliwości, wniesionego do Marszałka Sejmu w dniu 1 lutego 2013 roku, która dotyczy wzmocnienia ochrony ziemi rolniczej w Polsce przed jej wykupywaniem przez osoby krajowe i zagraniczne, nie gwarantujące zgodnego z interesem społecznym wykorzystania nabytej ziemi na cele rolnicze.  Wypowiedź dotyczyła też poparcia jedynie wybranych zapisów nowelizacji ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa złożonego przez PSL – wyłącznie tych, które realizują zapisy porozumienia protestujących rolników z Ministrem Rolnictwa i Prezesem ANR.

Nie do zaakceptowania w tym projekcie są natomiast rozwiązania, które ponownie dają szansę m.in. spółkom z większościowym kapitałem zagranicznym na wyłączenie z dzierżawy 30 % gruntów- na które wcześniej się nie zgodziły – w zamian za możliwość sprzedaży im dzierżawionej ziemi. Naszym zdaniem ziemia ta powinna wrócić do Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa,  a następnie być udostępniona w całości  rodzinnym gospodarstwom rolnym.

Poprzedni artykułStanowisko NSZZ RI ,,Solidarność’’ wobec rzepaku z Czarnobyla obecnego na polskim rynku
Następny artykułWieczny odpoczynek…
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj