19 kwietnia br. w siedzibie komitetów COPA-COGECA w Brukseli odbylo sie wspólne posiedzenie Prezydiów. Z ramienia NSZZ RI „Solidarnosc” w spotkaniu wzięli udział Przewodniczący Związku Jerzy Chróścikowski oraz stały przedstawiciel przy komitetach COPA-COGECA Michał Kicinski. Dyskusja toczyła się z m. In. Francis’em Raatz’em, Prezesem„Fertilizers Europe” (Europejskie Stowarzyszenie Producentow Nawozów). Debatowano o przyszłości WPR oraz dalszego wspólnego działania ze strony komitetow COPA-COGECA, deklaracji COPA-COGECA na Konferencji Rio +20 w sprawie zrownowazonego rozwoju, stanowiska komitetów COPA-COGECA w sprawie marnowania żywności, jak również na temat Kongresu Europejskich Rolnikow 2012. Rozmawiano z przewodniczącym Światowej Organizacji Rolników (WFO) Robertem Carlson’em oraz dyrektorem wykonawczym WFO – Marco Marzano de Marinis o aktualnej sytuacji WFO; z duńską Minister Rolnictwa Żywności i Rybołóstwa oraz Przewodniczącą Rady Ministrów ds. Rolnictwa i Rybołówstwa – Mette Gjerskov na temat reformy WPR oraz przedstawienia priorytetów duńskiej Prezydencji UE.
Prezydium rozpoczęła debata z Prezesem Europejskiego Stowarzyszenie Producentow Nawozów – Francis’em Raatz’em. Raatz stwierdził, ze w dzisiejszych czasach społeczeństwo ma do czynienia z bardzo poważną niepewnością odnośnie bezpieczeństwa żywnościowego w przyszłości. Aby sprostać wyzwaniu bezpieczeństwa żywnościowego na poziomie europejskim. Raatz apelował o „zwiększenie efektywności wykorzystania azotu, dlatego Europa potrzebuje silnego przemyslu nawozowego w celu asekurowania bezpieczenstwa żywnościowego oraz zwalczania ze zmianą klimatu”. Z wystąpieniem Raatz’a jednak nie zgadzalo sie większość uczestników na sali. Prezesi obecni na sali nie ukrywali swoich obaw związanych z przemysłem nawozów tłumacząc, ze koszty nawozów stale rosną. Powoduje to o wiele wyższe koszty produkcji dla rolników, a zatem wyższe ceny żywności dla konsumentów. Uczestnicy na sali jednoglosnie uznali, że jeżeli koszty nawozów dalej będą w podobny sposob rosnąć, będzie to nie tylko zagrożenie sektora rolnego, ale także sektora nawozów przemysłowych.
Następnie debatowano nad deklaracjami komitetów COPA-COGECA na konfernecji Rio +20 na temat zrównoważonego rozwoju. Dokument odnosi sie do zaplanowanej w czerwcu konferencji zorganizowanej przez ONZ w Rio de Janiero. Większość uczestników na sali apelowało, by do Brazylii poleciala jak najsilniejsza delegacja w ramach COPA-COGECA. Tłumaczono, że jeżeli rolnicy nie pojada do Rio de Janeiro razem i nie zaprezentuja się wspólnie, to ekolodzy odbiorą im głos. Zadeklarowano także, ze z ramienia komitetow COPA-COGECA w konferencji weźmie udział Antonia Andugar, starszy doradca polityczny ds. środowiska.
Kolejnym ważnym punktem omawianym na Prezydium była debata z Mette Gjerskov, Minister ds. Rolnictwa, Żywności i Rybołówstwa oraz Przewodnicząca Rady Ministrów ds. Rolnictwa i Rybołówstwa Rady Europejskiej. Debata dotyczyła głównie wymiany poglądowej odnośnie przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej po 2013 roku oraz opiniach i priorytetach duńskiej Prezydencji Rady UE. Gjerskov rozpoczęła swoje wystąpienie podkreślając ważność wyzwaniom wobec rolnictwa i całego społeczeństwa – zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego oraz zmianę klimatu. Minister podkreśliła, ze największa obawa dla Prezydencji duńskiej odnośnie reformy WPR po 2013 dotyczy wzrastającej biurokracji oraz obciążeń administracyjnch, gdzie w opinii Minister reforma spowoduje pogorszenie sytuacji zamiast jej polepszenia. „WPR po 2013 r. powinna być uproszczona i pozbawiona wszelkiej biurokracji oraz obciazen administracyjnych, lecz widzimy niestety, ze biurokracja nadal bedzie rosla. Chcemy, aby rolnicy byli w polu a nie za biurkami wypelniajac papiery czy formularze. Ponadto proponowana reforma WPR przez KE spowoduje więcej kontroli, ale w takich trudnych czasach ekonomicznych w UE nie stać nas na zatrudnienie więcej administratorów i urzędników, aby przeprowadzali te kontrole, o które domaga się Komisja,” tłumaczy Minister Gjerskov. Podając przykład zwiększenia biurokracji oraz obciążeń administracyjnch, Gjerskov odniosła się do kwestii ‘aktywnego rolnika’ mówiąc, „że element aktywnego rolnika jest dla nas jeden z najbardziej niepokojących elementów reformy. Wiadomo, ze rolnicy oraz społeczeństwo pragną stworzyć jakikolwiek przepis, by wesprzeć finansowo rolników produkujących żywność. Propozycja KE oznacza jedynie zwiększenie pracy dla naszych urzędników. Musimy inaczej dążyć to celu. Może lepiej nazywać to ‘aktywnymi gruntami rolnymi’ zamiast ‘aktywnymi rolnikami’, proponowała Minister Rolnictwa i Rybolowstwa Danii.
Odnosząc się do wystąpienia Minister Gjerskov, Przewodniczący NSZZ RI „Solidarność” Jerzy Chróscikowski zgodził się z obawą Minister na temat zwiększenia obciążeń administracyjnych dla sektora rolnego. Dodał także, że przyjęcie nowego pakietu klimatycznego prawdnopodobnie spowoduje zwiększenie obciążeń dla rolników i ich dochodów. W swojej interwencji Przewodniczący Chróścikowski także apelował, aby Przewodnicząca Rady Ministrów ds. Rolnictwa i Rybolowsta nie zapomniała o drobnych rolnikach i o tym, by małe oraz rodzinne gospodarstwa mogły sie utrzymać.