Strona główna Nowości Nowości Spotkanie zespołu ds. opracowania programu wsparcia sektora produkcji trzody chlewnej

Spotkanie zespołu ds. opracowania programu wsparcia sektora produkcji trzody chlewnej

574
0

Szczegółowa analiza sytuacji na rynku wieprzowiny była tematem spotkania zespołu ds. opracowania programu wsparcia sektora produkcji trzody chlewnej. Zwrócono uwagę na systematyczny spadek pogłowia trzody chlewnej w wyniku niekorzystnych relacji cenowych pomiędzy cenami skupu żywca, a cenami zbóż i pasz. Stwierdzono, że podstawowym zadaniem jest odbudowa stada podstawowego oraz znalezienie możliwości wsparcia producentów.

Według ministra rolnictwa Stanisława Kalemby stopień konsolidacji producentów jest zbyt mały. Powinno nastąpić znaczne przyspieszenie konsolidacji poziomej i pionowej producentów trzody chlewnej zwłaszcza w formie grup producenckich lub w formie spółdzielczej.

W skład zespołu wchodzą przedstawiciele ministerstwa rolnictwa i rozwoju wsi, organizacji rolniczych i producenckich, samorządu rolniczego, hodowców i producentów oraz przedsiębiorców z branży mięsnej, a także naukowcy. Członkowie zespołu zdecydowali, że następne spotkanie poświęcone będzie analizie i omówieniu przygotowanych na nie propozycji głównych kierunków wsparcia tego sektora.

 

Źródło: MRiRW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here