Strona główna Aktualności Spotkanie z delegacją irlandzkich rolników

Spotkanie z delegacją irlandzkich rolników

Spotkanie z delegacją irlandzkich rolników

W dniu 16 września 2016 roku w siedzibie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, z udziałem Przewodniczącego NSZZ RI „Solidarność” Jerzego Chróścikowskiego, odbyło się spotkanie władz Stowarzyszenia Rolników Irlandzkich( IFA – Irish Farmers Association) z Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Rafałem Romanowskim. Spotkanie na prośbę strony irlandzkiej zorganizował  NSZZ RI „Solidarność”, w ramach współpracy organizacji na forum Copa Cogeca.

Podczas spotkania omówiono kwestie związane ze Wspólną Polityką Rolną, kondycją europejskiego rolnictwa, handlem międzynarodowym a także wymieniono poglądy na temat zniesienia ceł na nawozy mineralne spoza Unii Europejskiej. W spotkaniu ze strony irlandzkiej uczestniczyli: Joe Healy -prezes IFA, John Coughlan – Przewodniczący Komitetu Wsparcia IFA, Fintan Conway – ekspert IFA ds. ziarna i zbóż oraz Liam MacHale – Dyrektor IFA do Spraw Europejskich.

Odnosząc się do tematu Transatlantyckiego Partnerstwa Handlowego i Inwestycyjnego (TTIP) Przewodniczący zwrócił uwagę na szereg zagrożeń dla europejskiego rolnictwa, związane z ewentualnym porozumieniem między UE a USA w tej sprawie. Spotkanie było okazją do omówienia i wymiany poglądów w ważnych dla europejskiego rolnictwa kwestiach, nad którymi zarówno IFA jak i NSZZ RI „Solidarność” pracują na forum Copa Cogeca i na forum instytucji europejskich. Obie strony zgodziły się co do konieczności reformowania Wspólnej Polityki Rolnej w kierunku jej uproszczenia i odbiurokratyzowania. IFA wyraziła zrozumienie dla forsowanego przez NSZZ RI „Solidarność” od lat na forum Copa Cogeca postulatu wyrównania konkurencyjności wszystkim rolnikom w Unii Europejskiej. Przewodniczący NSZZ RI „Solidarność” Jerzy Chróścikowski wyraził nadzieję, że także w tym temacie oraz w temacie przedstawionych podczas spotkania rozwiązań strony polskiej, przedstawiciele irlandzkich rolników  będą przekonywać do działań swojego rodaka – komisarza ds. rolnictwa i obszarów wiejskich Phila Hogana.

Spotkanie z delegacją irlandzkich rolnikówSpotkanie z delegacją irlandzkich rolników

Poprzedni artykułZmarł Paweł Kołpaczyński
Następny artykułNasza Ziemia Nr 09/2016