Strona główna Aktualności Spotkanie w sprawie produkcji ekologicznej w Tarnogrodzie

Spotkanie w sprawie produkcji ekologicznej w Tarnogrodzie

749
0
Spotkanie w sprawie produkcji ekologicznej w Tarnogrodzie

W dniu 18 czerwca br. w Tarnogrodzie, z inicjatywy Wiceprzewodniczącego Sekcji Krajowej Rolnictwa Ekologicznego przy Radzie Krajowej NSZZ RI „Solidarność” Tomasza Obszańskiego odbyło się spotkanie rolników ekologicznych z przedstawicielami Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, GIJHARS oraz PIORiN w sprawie problemów związanych z tzw.  „znoszeniem cieczy roboczej” na pola rolników ekologicznych. W spotkaniu uczestniczył Przewodniczący NSZZ RI „Solidarność” Jerzy Chróścikowski.

Podstawowym problemem jest fakt, iż w wyniku znoszenia cieczy roboczej w procesie opryskiwania upraw konwencjonalnych sąsiadujących z działką o ekologicznym profilu produkcji, i w wyniku ich wykrycia w produktach ekologicznych, rolnicy ekologiczni nie tylko tracą możliwość sprzedaży swoich produktów, ale także tracą certyfikat, co staję się obecnie problemem na dużą skalę i może spowodować upadek wielu ekologicznych gospodarstw rodzinnych.

Rolnicy przedstawili swoje problemy, a także rozwiązania w tym zakresie w innych państwach Unii Europejskiej wnioskując o możliwość zastosowania rozwiązań w tym zakresie także w ramach PROW 2014-2020, a także o wprowadzenie takich rozwiązań, by rolnicy nie byli w podwójny sposób karani. Zwrócono uwagę także na konieczność zmiany procedowanego rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie rodzajów nieprawidłowości oraz naruszeń przepisów dotyczących rolnictwa ekologicznego i minimalnych środków, jakie jednostki certyfikujące są obowiązane zastosować w przypadku stwierdzenia wystąpienia tych nieprawidłowości lub naruszeń w ramach kontroli w rolnictwie ekologicznym.

W wyniku spotkania podjęto następujące wnioski:

– GIJHARS, we współpracy ze wszystkimi jednostkami certyfikującymi, dokona przeglądu dotychczasowych rozwiązań stosowanych przez ekologicznych producentów rolnych, mających na celu zminimalizowanie ryzyka zanieczyszczenia upraw ekologicznych, sąsiadujących z uprawami nieekologicznymi, środkami niedozwolonymi w produkcji ekologicznej.

– Najskuteczniejsze rozwiązania, jakie można wdrożyć w celu ograniczenia ryzyka zanieczyszczenia upraw ekologicznych środkami niedozwolonymi w produkcji ekologicznej, pochodzącymi z sąsiednich upraw nieekologicznych, zostaną zarekomendowane jednostkom certyfikującym przez GIJHARS.

– GIJHARS podejmie też działanie, we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, by zbadać możliwości zwiększenia ochrony interesów rolników ekologicznych, którzy ponoszą straty w wyniku zanieczyszczania pestycydami ich upraw ekologicznych, sąsiadujących z uprawami nieekologicznymi.

Jak podkreślali inspektorzy GIJHARS i PIORiN, niezależnie od tego, należy jednak pamiętać, że Polska administracja musi także dbać o interesy konsumentów produktów ekologicznych, dla których kwestia pozostałości środków ochrony roślin w produkcie jest niezmiernie istotna. Ważne jest także by pamiętać, że polskie produkty ekologiczne są sprzedawane do innych państw. W związku z tym muszą być podejmowane takie działania, w ramach systemu kontroli, które pozwolą na utrzymanie wysokiego poziomu zaufania zagranicznych odbiorców polskich produktów ekologicznych.

Poprzedni artykułPismo do Komisarza Phila Hogana ws. pomocy dla polskich producentów mleka
Następny artykułRocznica zawieszenia "zielonego miasteczka" przed Kancelaria Prezesa Rady Ministrów w Warszawie
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj