Strona główna Aktualności Spotkanie w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w sprawie zatrudniania cudzoziemców do prac sezonowych...

Spotkanie w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w sprawie zatrudniania cudzoziemców do prac sezonowych w rolnictwie

656
0
Spotkanie w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w sprawie zatrudniania cudzoziemców do prac sezonowych w rolnictwie

W dniu 9 czerwca 2016 roku z inicjatywy Sekcji Ogrodniczej NSZZ RI „Solidarność” odbyło się spotkanie przedstawicieli NSZZ RI „Solidarność” z wiceministrem spraw zagranicznych Janem Dziedziczakiem oraz przedstawicielami Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dotyczące zatrudniania cudzoziemców do prac sezonowych w rolnictwie.

Spotkanie byłą kontynuacją inicjatywy podjętej przez NSZZ RI „Solidarność” i kilku wcześniejszych spotkań odbytych  z przedstawicielami MSZ oraz MRPiPS w celu uproszczenia przepisów z zakresu zatrudniania cudzoziemców do prac sezonowych w związku z implementacją dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/36/UE z dnia 26 lutego 2014 r. w sprawie zatrudnienia cudzoziemców w charakterze pracowników sezonowych.

Podczas spotkania podsumowano dotychczasowe ustalenia i przekazano dalsze uwagi. W wyniku dotychczasowej współpracy doszło do usprawnienia procesu wydawania wiz cudzoziemcom  i zwiększono liczbę wydawanych wiz przez konsulaty z rejonów Ukrainy o największym zainteresowaniu pracą sezonową w Polsce a także zdiagnozowano sytuację związaną z ucywilizowaniem procesu uzyskiwania wiz przez Ukraińców (obecnie jest to utrudnione w wyniku nieuczciwej działalności niektórych podmiotów i osób). Omówiono także szereg nadal występujących trudności i obciążeń dla rolników związanych z procedurą zatrudniania cudzoziemców. Podkreślono konieczność zwiększenia budżetu na sprawy konsularne celem usprawnienia wydawania wiz i dostosowania ich do rzeczywistego zapotrzebowania, które ciągle wzrasta.

Zarówno minister Jan Dziedziczak, przedstawiciele MRPiPS jak i przedstawiciele NSZZ RI „Solidarność” zadeklarowali wolę dalszej współpracy w ww. tematyce.

Spotkanie w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w sprawie zatrudniania cudzoziemców do prac sezonowych w rolnictwie Spotkanie w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w sprawie zatrudniania cudzoziemców do prac sezonowych w rolnictwie

Poprzedni artykułNasza Ziemia Maj 2016
Następny artykułSzykują się zmiany w dopłatach
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj