Strona główna Aktualności Spotkanie w ministerstwie rolnictwa w sprawie eksportu polskiego ziemniaka

Spotkanie w ministerstwie rolnictwa w sprawie eksportu polskiego ziemniaka

909
0
Spotkanie w ministerstwie rolnictwa w sprawie eksportu polskiego ziemniaka

W dniu 22 lutego 2016 roku odbyło się spotkanie  ministerstwie rolnictwa w sprawie barier eksportowych dla polskiego ziemniaka. Była to kontynuacja spotkania, które z inicjatywy NSZZ RI „Solidarność” odbyło się  10 lutego 2016 roku. W spotkaniu ze strony ministerstwa udział wzięli Minister Krzysztof Jurgiel, Podsekretarz stanu Ewa Lech. Związek na spotkaniu reprezentowali: Józef Kokoszka członek prezydium Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” oraz Edward Kosmal Przewodniczący Rady Wojewódzkiej NSZZ RI „Solidarność” Województwa Zachodniopomorskiego.

Podczas spotkania ustalono, iż resort rolnictwa podejmie działania na rzecz rozwiązania zgłaszanych problemów dotyczących istniejących barier w dostępie dla polskich ziemniaków do rynków pozostałych państw członkowskich. Szczegółowej analizie poddane zostaną także wszystkie pozostałe postulaty zgłoszone przez uczestników spotkania, mające przede wszystkim na celu ograniczenie występowania w Polsce bakteriozy pierścieniowej ziemniaka. Określone zostały także zasady dalszej współpracy w tej sprawie, w tym zaplanowane zostało kolejne spotkanie.

W czasie dyskusji pan Józef Kokoszka zwrócił uwagę na problem  importowanych ziemniaków z Niemiec i Holandii, które nie podlegają tak restrykcyjnym obwarowaniom prawnym i sanitarnym jak ziemniaki eksportowane z Polski. Dlatego też zdaniem NSZZ RI „Solidarność” potrzebne jest ujednolicenie przepisów, by wyrównać konkurencyjność polskiego ziemniaka na rynku UE.

Z kolei Przewodniczący Edward Kosmal wyraził  opinię na temat rynku wewnętrznego. Jego zdaniem produkcja ziemniaka przez kapitał zachodni jest dość duża, a problem stanowi w dużej mierze nie rynek zewnętrzny a wewnętrzny, gdyż wielkie sieci handlowe wprowadzają ziemniaki z Niemiec, Holandii nie są zainteresowany produktem polskiego rolnika. Produkt polski nie ma zainteresowania w dużych hipermarketach.

Podczas spotkania zwracano uwagę na potrzebę wprowadzenia dopłaty do sadzeniaka dla opłacalności produkcji. Rolnicy boją się produkcji ziemniaka ponieważ nie otrzymują wsparcia w razie porażenia zbiorów. Dlatego potrzebna jest pomoc Państwa w procesie  tworzenia systemu utylizacji.

W wyniku spotkania z dnia 10 lutego 2016 roku z NSZZ RI „Solidarność” oraz złożonych przez związek wniosków Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wystosowało pismo do Unijnego Komisarza Rolnictwa  z postulatami min. zmniejszenia liczby ziemniaków do badań, oraz zwolnienia z badań ziemniaków produkowanych do dnia 15 sierpnia. Ministerstwo zwróciło się również o odstąpienie od plombowania transportu czego efektem ma być odciążenie pracowników inspekcji ochrony roślin i nasiennictwa, wystąpiono również o  ustalenie warunków przed sezonem wegetacyjnym.

Minister Krzysztof Jurgiel zaznaczył zainteresowanie sprawą polskiego ziemniaka dlatego liczy na wypracowanie wspólnych rozwiązań  i zapowiada kolejne spotkania które, przyniosą pozytywne rezultaty.

Poprzedni artykułUroczystości 35. rocznicy podpisania porozumień rzeszowsko-ustrzyckich – galeria zdjęć
Następny artykułPosiedzenie Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” w dniu 25 lutego 2016 roku
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj