W dniu 7 września 2016 roku z inicjatywy Sekcji Producentów Ziemniaka NSZZ RI „Solidarność” odbyło się kolejne spotkanie branży ziemniaczanej z ministrem rolnictwa Krzysztofem Jurgielem oraz Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Ewą Lech. W spotkaniu z ramienia NSZZ RI „Solidarność” uczestniczyli Przewodniczący NSZZ RI „Solidarność” Jerzy Chróścikowski, Przewodniczący Sekcji Producentów Ziemniaka NSZZ RI „Solidarność” Józef Kokoszka, Przewodniczący Zachodniopomorskiej Rady Wojewódzkiej Edward Kosmal oraz Dyrektor Biura Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” Grzegorz Cymiński.
Głównym tematem spotkania były kwestie związane z uproszczeniem procedur fitosanitarnych i podwyższonych rygorów wywozu ziemniaków związanych z występowaniem bakteriozy pierścieniowej ziemniaka (Cms).
Sekcja Producentów Ziemniaka NSZZ RI „Solidarność” wraz z całym środowiskiem branży ziemniaczanej przedkłada od dawna postulaty dotyczące zmiana zasad wysyłki polskich ziemniaków do państw UE oraz zagadnień i problemów związanych z importem ziemniaków do Polski.
W wyniku wspólnych działań i kilku spotkań w ww. tematyce, Ministerstwo Rolnictwa wystąpiło do KE z postulatami w ww. kwestii a także prowadziło szereg rozmów i konsultacji z Komisarzem UE ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności.
Wśród najważniejszych postulatów poruszono min.:
– umożliwienie wysyłki bez badania ziemniaków wczesnych (wykopanych przed 15 VIII) pochodzących z gospodarstw wykorzystujących jedynie materiał nasadzeniowy o znanej zdrowotności
– umożliwienie wysyłki bez badania ziemniaków pochodzących z miejsc produkcji uznanych za wolne od bakterii Cms (zgodnie z ISPM-10)
– odstąpienie od plombowania przesyłek
– pobieranie do badań prób o wielkości 200 bulw z każdych 25 ton ziemniaków
– uznawanie certyfikatów IP jako równoważnych dla zaświadczeń wydawanych przez PIORiN dla wysyłanych ziemniaków
Komisja odniosła się w pozytywnym klimacie do część ze zgłaszanych postulatów m.in. w kwestii plombowania przesyłek, czy wysyłki ziemniaków bez badań ze stref wolnych od Cms, ale podkreśliła, że zmiana zasad wysyłki powinna zostać omówiona z pozostałymi państwami członkowskimi na Stałym Komitecie ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz.
W konkluzji ww. spotkania uczestnicy przedłożyli kolejne wnioski, wśród nich m.in.:
– wprowadzenie procedury badania sadzeniaka przed wysadzeniem
– usprawnienie systemu utylizacji porażonych partii ziemniaka
– wprowadzenie systemu certyfikacji dla gospodarstw eksportujących ziemniaki w celu ułatwienia procedur
– przyjęcie rządowego programu zwalczania bakteriozy pierścieniowej ziemniaka (Cms)
– podjęcie działań informacyjnych i promocyjnych na rzecz uświadamiania rolnikom korzyści ze stosowania sadzeniaka przebadanego oraz sadzeniaka kwalifikowanego