Strona główna Aktualności Spotkanie w Ministerstwie Rolnictwa na temat ułatwień i likwidacji barier eksportowych polskiego...

Spotkanie w Ministerstwie Rolnictwa na temat ułatwień i likwidacji barier eksportowych polskiego ziemniaka

794
0
Spotkanie w Ministerstwie Rolnictwa na temat ułatwień i likwidacji barier eksportowych polskiego ziemniaka

W dniu 7 września 2016 roku z inicjatywy Sekcji Producentów Ziemniaka NSZZ RI „Solidarność” odbyło się kolejne spotkanie branży ziemniaczanej z ministrem rolnictwa Krzysztofem Jurgielem oraz Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Rolnictwa  i Rozwoju Wsi  Ewą Lech. W spotkaniu z ramienia NSZZ RI „Solidarność” uczestniczyli Przewodniczący NSZZ RI „Solidarność” Jerzy Chróścikowski, Przewodniczący Sekcji Producentów Ziemniaka  NSZZ RI „Solidarność” Józef Kokoszka, Przewodniczący Zachodniopomorskiej Rady Wojewódzkiej Edward Kosmal oraz Dyrektor Biura Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” Grzegorz Cymiński.

Głównym tematem spotkania były kwestie związane z uproszczeniem procedur fitosanitarnych i podwyższonych rygorów wywozu ziemniaków związanych z występowaniem bakteriozy pierścieniowej ziemniaka (Cms).

Sekcja Producentów Ziemniaka NSZZ RI „Solidarność” wraz z całym środowiskiem branży ziemniaczanej przedkłada od dawna postulaty dotyczące zmiana zasad wysyłki polskich ziemniaków do państw UE oraz zagadnień i problemów związanych z importem ziemniaków do Polski.

W wyniku wspólnych działań i kilku spotkań w ww. tematyce, Ministerstwo Rolnictwa wystąpiło do KE z postulatami w ww. kwestii a także prowadziło szereg rozmów i konsultacji z Komisarzem UE ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności.

Wśród najważniejszych postulatów poruszono min.:

– umożliwienie wysyłki bez badania ziemniaków wczesnych (wykopanych przed 15 VIII) pochodzących z gospodarstw wykorzystujących jedynie materiał nasadzeniowy o znanej zdrowotności

– umożliwienie wysyłki bez badania ziemniaków pochodzących z miejsc produkcji uznanych za wolne od bakterii Cms (zgodnie z ISPM-10)

– odstąpienie od plombowania przesyłek

– pobieranie do badań prób o wielkości 200 bulw z każdych 25 ton ziemniaków

– uznawanie certyfikatów IP jako równoważnych dla zaświadczeń wydawanych przez PIORiN dla wysyłanych ziemniaków

Komisja odniosła się w pozytywnym klimacie  do część ze zgłaszanych postulatów m.in. w kwestii plombowania przesyłek, czy wysyłki ziemniaków bez badań ze stref wolnych od Cms, ale podkreśliła, że zmiana zasad wysyłki powinna zostać omówiona z pozostałymi państwami członkowskimi na Stałym Komitecie ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz.

W konkluzji ww. spotkania uczestnicy przedłożyli kolejne wnioski, wśród nich m.in.:

– wprowadzenie procedury badania sadzeniaka przed wysadzeniem

– usprawnienie systemu utylizacji porażonych partii ziemniaka

– wprowadzenie systemu certyfikacji dla gospodarstw eksportujących ziemniaki w celu ułatwienia procedur

– przyjęcie rządowego programu zwalczania bakteriozy pierścieniowej ziemniaka (Cms)

– podjęcie działań informacyjnych i promocyjnych na rzecz uświadamiania rolnikom korzyści ze stosowania sadzeniaka przebadanego oraz sadzeniaka kwalifikowanego

Spotkanie w Ministerstwie Rolnictwa na temat ułatwień i likwidacji barier eksportowych polskiego ziemniaka Spotkanie w Ministerstwie Rolnictwa na temat ułatwień i likwidacji barier eksportowych polskiego ziemniaka Spotkanie w Ministerstwie Rolnictwa na temat ułatwień i likwidacji barier eksportowych polskiego ziemniaka Spotkanie w Ministerstwie Rolnictwa na temat ułatwień i likwidacji barier eksportowych polskiego ziemniaka Spotkanie w Ministerstwie Rolnictwa na temat ułatwień i likwidacji barier eksportowych polskiego ziemniaka

Poprzedni artykułPosiedzenie Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” w Częstochowie w dniu 3 września 2016 roku
Następny artykułO specustawie dot. szczególnych rozwiązań związanych z wystąpieniem ASF na terytorium Polski
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj