Strona główna Aktualności Spotkanie przedstawicieli związków i organizacji rolniczych z ministrem rolnictwa

Spotkanie przedstawicieli związków i organizacji rolniczych z ministrem rolnictwa

599
0

W dniu 6.09 br. przewodniczący Jerzy Chróścikowski w imieniu NSZZ RI „Solidarność” uczestniczył w spotkaniu przedstawicieli związków i organizacji rolniczych z ministrem rolnictwa w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Rozmowy dotyczyły sytuacji na rynkach rolnych, przyszłości WPR po 2013 roku, podatku dochodowego w rolnictwie, KRUS-u, bezpieczeństwa żywności i handlu zagranicznego produktami rolno-spożywczymi oraz konsolidacji zakładów chemicznych ZA Puławy i ZA Tarnów.


 

Na spotkaniu przewodniczący pogratulował odwagi przyjęcia przez pana ministra funkcji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w tak trudnej obecnie sytuacji polskiego rolnictwa. Jednocześnie wyraził zaniepokojenie, że pierwsze decyzje ministra były bardzo negatywne dla rolników.

Przewodniczący NSZZ RI ,,Solidarność’’ Jerzy Chróścikowski, jak i przedstawiciele innych związków rolniczych negatywnie wypowiadali się na temat propozycji wprowadzenia podatku dochodowego w rolnictwie. Przewodniczący Związku wyraźnie podkreślał, iż pan minister wyraził zgodę na wprowadzenie podatku dochodowego w rolnictwie nie przeprowadzając wcześniej konsultacji ze związkami rolniczymi. NSZZ RI ,,Solidarność’’ jest zdecydowanym przeciwnikiem podatku dochodowego w rolnictwie. Nakłada to kolejny ciężar dla gospodarstw rodzinnych, kiedy nie ma jeszcze rozstrzygnięcia nowej perspektywy finansowej WPR po 2013 roku.

Nie zgadzamy się z uzasadnieniem ministra rolnictwa, że wprowadzenie podatku jest nieuniknione i tym bardziej nie będzie to prawda, że podatek dla rolników będzie neutralny. Z pewnością minister finansów nie zgodziłby się na wprowadzenie zmian, które przyniosłyby mu dodatkowe obciążenia bez wpływów do budżetu.

Przewodniczy uznał za niedopuszczalne ponowne podwyższenie oprocentowania kredytów preferencyjnych rolniczych np. z 2 do 3%, co będzie skutkowało większym obciążeniem na wiele lat. Tym bardziej, że kończą się kredyty preferencyjne gdyż nie ma zgody UE na ich przedłużenie. Związek domaga się wycofania z tej decyzji. Przypomnieć należy, że minister Sawicki wprowadził taką zmianę podwyższając oprocentowanie z 1,5 na 3,5% i po protestach obniżył do 2%.

Związek wyraża zdecydowany sprzeciw wobec konsolidacji przemysłu chemicznego tj. ZA Puławy z ZA Tarnów bez zabezpieczenia 50% udziału Skarbu Państwa, tak jak ma to miejsce dzisiaj w ZA Puławy. Taka decyzja skutkować będzie monopolem i może doprowadzić do wrogiego przejęcia przez koncerny międzynarodowe, w rezultacie czego rolnicy mogą płacić jeszcze większe ceny za nawozy.


Żądamy, aby najpierw została uchwalona ustawa, która zabezpieczy 50% udział Skarbu Państwa dla tak ważnego sektora gospodarki kraju jakim jest dział chemiczny i energetyczny.


Poprzedni artykułKomunikat ARR
Następny artykułBezpieczeństwo żywności – reorganizacja Państwowej Inspekcji Sanitarnej
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj