Strona główna Aktualności Spotkanie przedstawicieli NSZZ RI „Solidarność” z wiceminstrem rolnictwa Jackiem Boguckm.

Spotkanie przedstawicieli NSZZ RI „Solidarność” z wiceminstrem rolnictwa Jackiem Boguckm.

612
0
Spotkanie przedstawicieli NSZZ RI

24 listopada br., z inicjatywy NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyły się rozmowy przedstawicieli Związku z wiceministrem rolnictwa Jackiem Boguckim. Spotkanie dotyczyło sytuacji na rynku trzody chlewnej. Przewodniczącego Związku Jerzego Chróścikowskiego i przedstawicieli rolników przyjął sekretarz stanu Jacek Bogucki. W rozmowach uczestniczyli również Główny Lekarz Weterynarii oraz pracownicy resortu.

 

Przewodniczący NSZZ RI „Solidarność” Jerzy Chróścikowski zwrócił uwagę, że sytuacja jest niepokojąca ze względu na niskie ceny skupu oferowane rolnikom przy jednoczesnym dużym imporcie mięsa wieprzowego na nasz rynek. Członkowie związku, producenci trzody chlewnej podnosili nie tylko kwestie braku opłacalności produkcji, ale także niekorzystną dla nich politykę cenową stosowaną przez zakłady przetwórcze, brak kontraktacji, płacenie wyższych cen dostawcom zagranicznym oraz niższą jakość sprowadzanego surowca. Producenci zwracali uwagę, że wśród odbiorców z państw trzecich polska wieprzowina cieszy się bardzo dobrą opinią ze względu na jej walory smakowe i jakościowe, a tymczasem ceny dla nich spadają, co w połączeniu ze spadkiem pogłowia świń w Polsce wydaje się być bardzo niepokojące.

 

Minister Jacek Bogucki poinformował, że podejmowane są działania zmierzające do wyjaśnienia zgłaszanych postulatów. Po spotkaniu zostało skierowane pismo do Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów  o zbadanie zarzutów mówiących o tym, że zakłady przetwórcze więcej płacą za sprowadzany do produkcji surowiec z zagranicy niż oferują polskim producentom. Chodzi również o zbadanie czy nie zostały naruszone warunki konkurencji i czy nie nastąpiła zmowa cenowa.

Ponadto odpowiednie służby inspekcyjne mają zweryfikować informacje o gorszej jakości sprowadzanego surowca.

W odniesieniu do działań podejmowanych na unijnym forum, sekretarz stanu Jacek Bogucki poinformował uczestników spotkania o piśmie skierowanym do unijnego komisarza Phila Hogana. W korespondencji podnoszona jest kwestia stabilizacji na rynku wieprzowiny, która w opinii strony polskiej powinna iść w kierunku dopłat do eksportu na rynki trzecie. Zwracana jest też uwaga, że rozdysponowanie mięsa zgromadzonego w wyniku dopłat do prywatnego przechowywaniu również powinno nastąpić z wyłączeniem rynku unijnego.

W trakcie rozmów uzgodniono także, że przyszłym tygodniu odbędzie się wspólne spotkanie producentów i przetwórców, aby wypracować wzajemnie korzystne rozwiązania służące stabilizacji na rynku wieprzowiny.

 

Opracowanie na podstawie: www.minrol.gov.pl


Poprzedni artykułUroczystość otwarcia XXIV Targów Mleczarskich ,,Mleko-Expo2015”
Następny artykułSpotkanie Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” z ministrem rolnictwa Krzysztofem Jurgielem
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj