W dniu 25 listopada br. w gmachu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyło się spotkanie Prezydium Rady Krajowej NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” Wicepremierem, Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henrykiem Kowalczykiem.
Podczas spotkania Przewodnicząca NSZZ RI „Solidarność” Teresa Hałas przekazała Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henrykowi Kowalczykowi postulaty opracowane NSZZ RI „Solidarność” oraz założenia zawierające kierunki działań związane z obecną trudną sytuacją w rolnictwie. W dyskusji poruszono wiele kwestii dotyczących stanu polskiego rolnictwa, a także wskazywano na problemy, z jakimi zmagają się polscy rolnicy.
Ponadto Prezydium przekazało wiele tematów merytorycznych, które wymagają zmian systemowych w rolnictwie, w tym opracowaną przez NSZZ RI „Solidarność” strategię działań w obecnej sytuacji kryzysowej pod nazwą „Kierunki działań osłonowych w związku z obecną sytuacją w rolnictwie”.
Głównym tematem rozmów była kwestia likwidacji wymogu przekazywania ziemi rolnej za emeryturę zgodnie z postulatem NSZZ RI „Solidarność”. Związek przekazał ministrowi projekt ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników autorstwa NSZZ RI „Solidarność” likwidujący konieczność przekazywania ziemi w zamian za pełną emeryturę rolniczą. Projekt ten był już kilkakrotnie przedkładany w Ministerstwie Rolnictwa oraz premierowi RP, a także Prezydentowi Andrzejowi Dudzie i jest przedmiotem umowy programowej podpisanej pomiędzy Prezydentem a NSZZ RI „Solidarność” w dniu 22 czerwca 2020 roku w Wierzchosławicach, gdzie Prezydent zobowiązał się do inicjatywy ustawodawczej w tej sprawie. >>>>> Więcej na temat projektu ustawy autorstwa NSZZ RI „Solidarność”, znoszącej obowiązek przekazywania ziemi w zamian za emeryturę przeczytasz tutaj .
Szeroko przedyskutowano również kwestię potrzeby zmian systemowych dotyczących ubezpieczeń upraw rolnych. Działalność rolnicza wiąże się z dużym ryzykiem i różni się od innych rodzajów działalności wytwórczej w gospodarce wysoką zmiennością uzyskiwanych wyników ekonomicznych, szczególnie ze względu na ścisłe uzależnienie wyników produkcyjnych od czynników klimatycznych. Związek zwrócił uwagę na sprawę instytucjonalnego funkcjonowania systemu ubezpieczeń społecznych. Ważna jest powszechność ubezpieczeń rolniczych.
Przedyskutowano również problem drastycznego wzrostu cen nawozów. Wskazano, że wzrost cen wszelkich środków produkcji dla rolnictwa rodzi niepokoje środowiska rolniczego w całym kraju, ponieważ w konsekwencji prowadzi to do załamania opłacalności produkcji rolnej. Prezydium Związku podkreśliło potrzebę podjęcia działań w celu zrekompensowania strat poniesionych przez rolników.
Wskazano również na konieczność uskutecznienia mechanizmów oddłużenia gospodarstw rolnych, kwestia tzw. dwuzawodowstwa, tuczu przemysłowego oraz konieczność wsparcia małych oraz w szczególności średnich gospodarstw rodzinnych produkujących na rynek.
Podczas spotkania omówiono także obecną sytuację związaną z ASF oraz dyskutowano o sposobach wsparcia i pomocy poszkodowanym rolnikom, a także możliwych zmianach w celu zwiększenia efektywności walki z wirusem afrykańskiego pomoru świń. W ostatnim tygodniu wystąpiło wiele nowych ognisk, co jest bardzo niepokojące. Sytuacja w zakresie afrykańskiego pomoru świń w ocenie rolników jest dramatyczna. Wiele gospodarstw zostało zlikwidowanych, zbankrutowało, rolnicy zmuszeni są do likwidacji hodowli trzody chlewnej. Konieczny jest m.in. zwiększony odstrzał dzików. W ramach odbudowy gospodarstw potrzebne są instrumenty wsparcia finansowego.
Uczestnicy spotkania wyrazili potrzebę wypracowania wspólnego stanowiska na temat kluczowych przepisów dla polskich rolników.
fot. MRiRW