Strona główna Aktualności Spotkanie Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” z wicepremierem Henrykiem Kowalczykiem

Spotkanie Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” z wicepremierem Henrykiem Kowalczykiem

808
1

W dniu 13 kwietnia br. w Warszawie odbyło się kolejne spotkanie Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” z wicepremierem i ministrem rolnictwa Henrykiem Kowalczykiem na temat bieżącej sytuacji w rolnictwie oraz stanu realizacji postulatów Związku. 

NSZZ RI „Solidarność” po raz kolejny zwrócił uwagę na realizację wieloletniego postulatu Związku dotyczącego przejścia na emeryturę rolniczą bez konieczności przekazywania ziemi. Prezydium Związku, w nawiązaniu do swoich wcześniejszych opinii, podkreśliło że przejście na emeryturę bez konieczności przekazywania ziemi nie powinno wiązać się ze spełnianiem jakichkolwiek dodatkowych warunków. Zdaniem NSZZ RI „Solidarność” z projektu nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników należy wycofać zaproponowany przez resort rolnictwa mechanizm dalszego opłacania przez emeryta składki na ubezpieczenie społeczne rolników, jako warunku zachowania ziemi. Zdaniem NSZZ RI „Solidarność” nakładanie jakichkolwiek dodatkowych warunków na rolników chcących przejść na emeryturę bez przekazywania ziemi rolniczej stanowi naruszenie prawa własności, o którym mowa w art. 64 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

Podczas spotkania poruszono także sprawy postulowanej przez Związek zmiany sposobu waloryzacji emerytur rolniczych oraz kwestie związane z postulowanym przez Związek wprowadzeniem tzw. emerytur ułamkowych w KRUS.

W kontekście walki z wirusem afrykańskiego pomoru świń (ASF) Związek zaapelował o przegląd przepisów z zakresu bioasekuracji i maksymalne ich uproszczenie w celu zahamowania likwidacji produkcji trzody chlewnej w gospodarstwach rolników indywidualnych.

Podczas spotkania poruszono także sprawy związane z cenami nawozów, utworzenia i funkcjonowania Krajowej Grupy Spożywczej, wpływem tzw. „Zielonego Ładu” na sektor rolny, ubezpieczeniami upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, gospodarowania ziemią z ZWRSP oraz kwestiami związanymi z suszą rolniczą.

Poprzedni artykuł.
Następny artykułKomisja Europejska zatwierdziła polski program na wsparcie rolnictwa dotyczący m.in. nawozów.
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

1 KOMENTARZ

  1. Solidarnośc Rolników jasno i precyzyjnie żąda zmiany radykalnej w Ustawie o emerytutrach rolniczych : wskazując na niekonstytucyjne zapisy ! Ten stan prawny jest uznawany za sprzeczny z konstytucją w kwestii własności co do obowiązku pozbycia się własności i nierówności prawa w ustawie KRUS i ZUS . W dyskusjach i opiniach prawniczych nie ma co do tego wątpliwości. Jednak Sądy w tym Sąd Najwyższy uznawały ,że fakt odbierania prawa do posiadania ziemi przy okazji przepisu o emeryturach a także prawo do pozbawiania emerytów dodatków +75 na podstawie manipulacji i nieuzasadnionej interpretacji art 28 ” jakoby prowadzących działalnośc rolniczą ” przez wąska grupę rolników było zgodne z „prawem ” – NIE ZGODNYM Z KONSTYTUCJĄ . Tylko polskie sądy ” niezawisłe” mogą dochodzić do takich stwierdzeń. Żyliśmy w obłudnym świecie i ta zmiana dotyczy właśnie obalenia reliktu dowolnego interpretowania praw podstawowych w miarę dorażnych potrzeb polityków. Brawo Prezydent , Premier brawo Solidarność Rolników .
    Było to tak ewidentne bezprawie naruszenie praw obywatelskich ,że co najmniej wszystkim dotychczas krzywdzonym należy się rekompensata a co najmniej jasne określnie ich krzywdy i przeprosiny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj