Strona główna Aktualności Spotkanie Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” z Premierem Mateuszem Morawieckim

Spotkanie Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI

W dniu 27 marca br. w związku z zaproszeniem od premiera Mateusza Morawieckiego odbyło się spotkanie Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” z Panem Premierem oraz Szefem Komitetu Stałego Rady Ministrów Jackiem Sasinem.

Spotkanie dotyczyło postulowanych od wielu lat przez NSZZ RI „Solidarność” rozwiązań systemowych dla polskiego rolnictwa w tym ważnych spraw w kształtowaniu krajowej oraz europejskiej  polityki rolnej Polski i udziału w tym procesie NSZZ RI „Solidarność”. Podczas spotkania poruszono m.in. kwestie przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej; powołania reprezentatywnej  Komisji Rolniczego Dialogu Społecznego;Funduszu Gwarancyjnego dla rolników poszkodowanych m.in. przez upadające i nieuczciwe podmioty skupowe;kwestie związane z nową kategorią umowy tzw. „pomocnika rolnika”; systemu ubezpieczenia społecznego rolników, emerytur rolniczych w tym m.in. : rent strukturalnych w rolnictwie i wcześniejszych emerytur; kwestia ubezpieczenia zdrowotnego w rolnictwie, edukacji i spraw socjalnych na wsi; kwestie związane z zapewnieniem udziału rolników w sektorze przemysłu rolno- spożywczego (powiązanie rolników z sektorem); sprawy uproszczenia i odbiurokratyzowania przepisów i procedur z zakresu polityki rolnej; łączenia inspecji; obrotu ziemią i kształtowania ustroju rolnego; kwestie promocji rolnictwa ekologicznego i ułatwień w sprzedaży bezpośredniej a także kwestię sytuacji na poszczególnych rynkach rolnych ze szczególnym uwzględnieniem  sytuacji związanej z AS, gdzie Prezydium zaapelowało o bezwarunkową wypłatę rekompensat oraz maksymalną redukcję pogłowia dzików.

Powyższe problemy spotkały się z dużym zrozumieniem ze strony premiera, który  a osobiste spotkanie z Premierem świadczy, iż NSZZ RI  „Solidarność” jako jeden z kluczowych reprezentantów środowiska rolniczego jest, zarówno dla Pana Premiera jak i dla obecnego na spotkaniu Ministra Jacka Sasina, ważnym partnerem społecznym.
Następny artykułOdpowiedź Ministra Rolnictwa na wniosek NSZZ RI „Solidarność” w sprawie stosowania środków ochrony roślin na obszarach EFA