Strona główna Aktualności Spotkanie Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” z ministrem rolnictwa i rozwoju...

Spotkanie Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” z ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorzem Pudą

1407
1

Likwidacja wymogu przekazywania ziemi rolnej za emeryturę zgodnie z postulatem NSZZ RI „Solidarność”, konieczność wydłużenia funkcjonowania ustawy o wstrzymaniu sprzedaży państwowej ziemi, stworzenie rolnikom indywidualnym możliwości wydłużenia spłaty kredytów za zakup ziemi, konieczność uskutecznienia mechanizmów oddłużenia gospodarstw rolnych, kwestia tzw. dwuzawodowstwa, tuczu przemysłowego oraz konieczność wsparcia małych  oraz w szczególności średnich gospodarstw rodzinnych produkujących na rynek – to główne wnioski ze spotkania  Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” z  ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorzem Pudą, które odbyło się w dniu 26 stycznia br.

Podczas spotkania poruszono kwestie bieżącej trudnej sytuacji w rolnictwie. Omawiając kwestie związane z pandemią Covid 19, przedstawiciele Związku zwrócili uwagę na konieczność szerszej pomocy rolnikom i objęcie ich tarczą antykryzosową ze względu na trudności z opłacalnością i zbytem produktów rolnych ze względu na załamanie branży tzw. HORECA, będącą jednym z głównych odbiorców produktów z gospodarstw rolnych. Prezydium przedstawiło ministrowi założenia opracowanego przez Związek i przekazanego Prezydentowi, Premierowi i poprzedniemu ministrowi rolnictwa dokumentu pn. Kierunki działań osłonowych w związku z obecną sytuacją w rolnictwie” stanowiącego obecną diagnozę sytuacji w rolnictwie oraz strategii działań w tym zakresie. >>>>Więcej na ten temat czytaj tutaj 

Poruszono również kwestię związaną z obrotem ziemią rolną w kontekście zapowiadanej nowelizacji ustawy  o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Prezydium NSZZ RI „Solidarność”, biorąc pod uwagę dotychczasowe doświadczenia z zakresu obrotu nieruchomościami rolnymi oraz ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, a także mając na względzie obecną sytuację ekonomiczną i trudności finansowe gospodarstw rodzinnych, związane także z ASF oraz epidemią COVID-19, NSZZ RI „Solidarność” zaproponował  m.in.:

– wydłużenie okresu wstrzymania sprzedaży w stosunku do propozycji zawartej  w projekcie ww. ustawy –  z 5 do 10 lat.

– pozostawienie na dotychczasowym poziomie 2 ha powierzchni nieruchomości rolnych wobec których wstrzymanie sprzedaży nie będzie miało zastosowania

– – możliwość odroczenia spłaty kredytów na zakup ziemi i wydłużenie okresu spłaty do 25 lat

– możliwość odkupu przez KOWR na wniosek rolnika nieruchomości rolnej będącej przedmiotem kredytu na zakup ziemi z możliwością jej dzierżawienia przez rolnika

– wprowadzenie zapisu na podstawie którego w wypadku wpływu do KOWR wniosku zbywcy na wyrażenie zgody na zbycie na rzecz podmiotu, który nie jest rolnikiem indywidualnym prawo pierwszeństwa w zakupie przedmiotowych gruntów przysługiwało KOWR oraz przywrócenie zapisu iż potencjalny nabywca nieruchomości rolnej (podmiot) musi dać rękojmię należytego prowadzenia gospodarstwa.

W kwestiach dotyczących systemu rolniczego ubezpieczenia społecznego, Związek zwrócił uwagę na sprawę instytucjonalnego funkcjonowania systemu ubezpieczeń społecznych a także kwestii emerytur rolniczych. Związek przekazał ministrowi projekt ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników autorstwa NSZZ RI „Solidarność” likwidujący konieczność przekazywania ziemi w zamian za pełną emeryturę rolniczą. Projekt ten był wcześniej przedkładany m.in. premierowi RP oraz Prezydentowi Andrzejowi Dudzie i jest przedmiotem umowy programowej podpisanej pomiędzy Prezydentem a NSZZ RI „Solidarność” w dniu 22 czerwca 2020 roku w Wierzchosławicach, gdzie Prezydent zobowiązał się do inicjatywy ustawodawczej w tej sprawie. >>>>> Więcej na temat projektu ustawy autorstwa NSZZ RI „Solidarność”, znoszącej obowiązek przekazywania ziemi w zamian za emeryturę przeczytasz tutaj 

>>> Więcej na temat umowy programowej NSZZ RI Solidarność z Prezydentem czytaj tutaj

Odnosząc się do ww. postulatu Związku minister poinformował, że zapis o likwidacji konieczności przekazywania ziemi za emeryturę znajdzie się w przygotowywanej ustawie o rodzinnych gospodarstwach rolnych, w której znajdzie się także szereg innych zapisów dotyczących wsparcia małych i średnich gospodarstw postulowanych także m.in. przez NSZZ RI „Solidarność”.

 

 

 

 

Poprzedni artykuł147. rocznica urodzin Wincentego Witosa w Wierzchosławicach
Następny artykuł_
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

1 KOMENTARZ

  1. Obiecanki cacanki … Nie wydaje mi sie ,zeby ktokolwiek z ministerstwa nawet napomknal o w/w postulatach . Owszem oferuja pomoc w postaci subwencji na nowe dzialania sztucznie napedzajac niby koniunkture (800tys z 1,4 mln gosp. jest nie rentownych) , zapominajac przy tym o rolnikach , ktorzy naklikali im zer we wczesniejszych latach . Proces legislacyjny to 100 tys. obywateli i tylko tak mozna zmienic postkomunistyczna ustawe z 1991 roku gdy ziemia nie miala zadnej wartosci . To co dziesiaty rolnik ale watpie , zeby to sie udalo , wiec czekaj tatka latka , a Panowie agronomy z cyrklem znowu spowolnia rozwoj . Pzdr .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj