W dniu 22 czerwca br., tuż przed podpisaniem umowy programowej z Prezydent RP Andrzejem Dudą, odbyło się spotkanie Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” z Komisarzem UE ds. rolnictwa Januszem Wojciechowskim.
Podczas spotkania władze Związkowe przekazały Komisarzowi swoje wątpliwości i uwagi dotyczące przyjętej przez KE w dniu 20 maja br. Strategii „od pola do stołu” na rzecz sprawiedliwego, zdrowego i przyjaznego dla środowiska systemu żywnościowego. Podkreślając, że ambitne założenia środowiskowe zawarte w tym dokumencie są bardzo trudne do zrealizowania, a także mogą się negatywnie odbić na rolnikach. Przed podjęciem działań legislacyjnych należy przeprowadzić szczegółową ocenę skutków. Bardzo ważna jest kwestia zabezpieczenia gospodarstw rolnych aby nie zagrozić bezpieczeństwu żywnościowemu, konkurencyjności oraz dochodom z działalności rolniczej.
Komisja Europejska zaproponowała zwiększenie powierzchni upraw ekologicznych do 25%, naszym zdaniem nie jesteśmy w stanie zrealizować tego celu, tym bardziej w taki krótkim czasie, biorąc pod uwagę, że obecnie powierzchnia upraw ekologicznych w Polsce wynosi niecałe 3,4% gruntów. Zagrozić to może zrównoważonej produkcji rolniczej. Przyjęcie takiego celu może również doprowadzić do dużego zróżnicowania tempa rozwoju poszczególnych państw członkowskich w tym zakresie. Uwzględniając zaproponowane wyłączenie 10% użytków rolnych z uprawy do ugorowania (tzw. EFA), produkcja rolnicza ulegnie znacznemu zmniejszeniu, a koszty produkcji wzrosną, co doprowadzi również do zmniejszenia dochodów rolników.
W sprawie ASF Władze Związku zaapelowały do Komisarza o interwencję dotyczącą likwidacji niektórych stref niebieskich – tak aby były przekwalifikowywane w sytuacji, gdy na danym terenie od dłuższego czasu nie odnotowywano ognisk ASF. Przedłużające utrzymywanie strefy zagrożenia na obszarach, gdzie od wielu miesięcy nie stwierdzono nowych przypadków ASF u świń, powoduje znaczne utrudnienia w obrocie trzody chlewnej i spadek dochodowości gospodarstw rolnych. Komisarz zadeklarował interwencje w tej sprawie.
Komisarz Janusz Wojciechowski zapewnił, że polityka Unii Europejskiej gwarantuje nam rozwój gospodarstw głównie rodzinnych, ale też w tej nowej polityce unijnej mówi się o rozwoju małych i średnich gospodarstw, gospodarstw ekologicznych. KE będzie chciała zachęcać rolników do dobrowolnych zmian, zamiast ich do nich zmuszać – zaznaczył.W nowej perspektywie na lata 2021-2027 KE zaproponowała więcej o 26,5 mld euro środków na Wspólną Politykę Rolną, dla Polski będzie to 3,3 mld euro więcej, tj. łączna pula środków dla polskich rolników ma wynieść 33,5 mld euro – podkreślił komisarz. Zauważył, że zdecydowanie większą kwota ze zwiększonej puli trafi na rozwój obszarów wiejskich. Komisarz Janusz Wojciechowski podkreślił, że wszystkie zakładane cele są bardzo ambitne, tym bardziej, że przed Europa stoją nowe wyzwania związane ze zmianą funkcjonowania rolnictwa, które mają być bardziej przyjazne dla środowiska. Komisarz Wojciechowski podziękował władzom Związku za wsparcie i współpracę.