Strona główna Aktualności Spotkanie opłatkowe NSZZ RI „Solidarność” w Zamościu

Spotkanie opłatkowe NSZZ RI „Solidarność” w Zamościu

O odpowiedzialności, , a także o szczególnej misji jaką jest dla rolników praca na roli i wytwarzanie chleba a także o ich miłości do ziemi, Boga i Ojczyzny mówił w homilii podczas Mszy Świętej koncelebrowanej w intencji członków i sympatyków NSZZ RI „Solidarność” JE ks. biskup Marian Rojek – biskup zamojsko-lubaczowski. Rozpoczęła ona  spotkanie opłatkowe członków NSZZ RI „Solidarność” z Zamojszczyzny, które odbyło się 20 stycznia 2013 roku w Zamościu.

Mszę Świętą w Kościele Rektoralnym św. Katarzyny koncelebrowali: ordynariusz diecezji biskup Marian Rojek, diecezjalny duszpasterz rolników ks. kanonik Józef Bednarski oraz rektor kościoła św. Katarzyny ks. prałat Jan Zdzisław Ciżmiński. Wzięli w niej udział zaproszeni goście, rolnicy, sympatycy Związku a także poczty sztandarowe z terenu Zamojszczyzny oraz innych rejonów województwa lubelskiego.

Oprócz szczególnej roli rolników jako „żywicieli” Narodu i społeczeństwa a także w dziele Stworzenia poprzez codzienne obcowanie z naturą  i jej owocami, które to fakty podkreślał ordynariusz diecezji, szczególną rolę rolników, którzy od lat „Żywią i bronią”, podkreślał także w słowie wstępnym ks. rektor Zdzisław Ciżmiński.

Po uroczystej Koncelebrze, zgromadzeni udali się do gościńca „Kanclerz” na wspólnym opłatek. Wśród jego uczestników znaleźli się  wspomniani koncelebransi Mszy Św.                          w osobach księdza Biskupa Mariana Rojka i ks. Józefa Bednarskiego oraz Jerzy Chróścikowski – Przewodniczący NSZZ RI „Solidarność”, Senator RP; Sławomir Zawiślak – Poseł na Sejm RP; Antoni Skura – Przewodniczący Rady Powiatowej NSZZ RI „Solidarność” w Zamościu a także przedstawiciele władz samorządowych z Zamojszczyzny a także członkowie i sympatycy Związku i ich rodziny.

Po sowach przywitania skierowanych do zgromadzonych przez gospodarzy uroczystości Antoniego Skurę oraz Senatora Jerzego Chróścikowskiego oraz po wystąpieniach zaproszonych gości, z życzeniami do rolników zwrócili się diecezjalny  duszpasterz rolników ks. Józef Bednarski oraz biskup Marian Rojek, który dokonał następnie błogosławieństwa opłatka, którym uczestnicy spotkania podzielili się, składając sobie wzajemnie serdeczne życzenia. W trakcie spotkania można było pokolędować oraz zasmakować w tradycyjnych  wigilijnych potrawach. Mimo tak uroczystego i podniosłego charakteru spotkania, nie sposób było uciec od bieżących problemów rolnictwa, szczególnie rolników z gospodarstw indywidualnych. W dyskusjach a  także wystąpieniach gości i duszpasterzy szczególne miejsce zajmował nie temat ziemi oraz związana z nią sytuacja i protesty na zachodzie kraju ale także kwestie braku opłacalności produkcji rolniczej i pogłębiającym się kryzysie na polskiej wsi.

Wszystkie te sprawy, a także sprawy związkowe i osobiste, rolnicy zawierzyli podczas Mszy Św. Matce Bożej i Nowonarodzonemu Dzieciątku Jezus z nadzieją na spotkanie w przyszłym roku w lepszej sytuacji dla rolników i ich rodzin.

Poprzedni artykułKonferencja prasowa MKP RWZ oraz wywiad z p. Edwardem Kosmalem
Następny artykułKomunikat prasowy