Strona główna Aktualności Spotkanie opłatkowe Małopolskiej NSZZ RI "Solidarność" w Kłaju

Spotkanie opłatkowe Małopolskiej NSZZ RI "Solidarność" w Kłaju

W dniu 20 stycznia 2013 r. Mszą  Św. w intencji NSZZ RI  „Solidarność”, którą odprawił ksiądz prałat Kazimierz Dudek, duszpasterz rolników w diecezji krakowskiej – rozpoczęło się spotkanie opłatkowe  członków i sympatyków Związku.

Ksiądz inaugurując Mszę Św. powitał zebranych i przypomniał, że takie spotkania wcześniej odbywały się w Krakowie w Opactwie Cystersów Mogiła i dobrze, że  po  wieloletniej przerwie wróciła ta tradycja i że dzięki temu Kłaj rozsłynie w całym kraju.

Przedstawiciele rolników złożyli dar ołtarza i tu jak zawsze pięknie w stroju krakowskim prezentował się założyciel Związku Stefan Jagła z Niepołomic.

Oczywiście Msza  zakończyła się podziękowaniem i błogosławieństwem dla rolników- NSZZ RI „Solidaność”.

Następnie w sali Plebanii rozpoczęło się spotkanie opłatkowe z udziałem księży i przedstawiciela Urzędu Marszałkowskiego Woj. Małopolskiego dr inż. Stanisława Flagi. Spotkanie otworzyła V-ce Przewodnicząca Woj. Rady Związku – Zofia Długopolska dziękując: za ciepłe przyjęcie przez  księdza Proboszcza,  za koordynację w przygotowaniu spotkania wieloletniej miejscowej działaczce Marii Włodek, za przybycie i udział przedstawicieli Związku z całego Województwa.

Po czym  głos zabrali: Przewodniczący Wojewódzkiego NSZZ RI „Solidarność”- Wojciech Włodarczyk, Przewodniczący Sądeckiej Rady – Jan Duda, Alina Dyląg-Myszkowska, Zbigniew Gwóźdź, którzy poruszyli istotne problemy występujące i nurtujące polskich chłopów.

Mówiono o: konieczności organizowania strajków chłopskich, bardziej aktywnym włączeniu się naszej organizacji do wyborów w Izbach Rolnych, zagrożeniu jakie niesie za sobą masowa sprzedaż ziemi obcemu kapitałowi.

Stanisław Flaga przedstawił kierunek działalności Departamentu Środowiska, Rolnictwa i Geodezji, Wydziału Rolnictwa i Zarządzania Zasobami Przyrodniczymi Województwa  Małopolskiego oraz zaoferował ścisłą współpracę ze Związkiem.

Uczestnicy spotkania przełamali się opłatkiem, złożyli życzenia, wymienili poglądy i śpiewali kolędy. Atmosfera była niezwykle podniosła i Związek z nadzieją wchodzi w nowy 2013 rok i z nadzieją na kolejne spotkanie opłatkowe za rok też w Kłaju.

Poprzedni artykułZachodnie korporacje kradną ziemię polskich rolników na uprawy GMO
Następny artykułKonferencja prasowa MKP RWZ oraz wywiad z p. Edwardem Kosmalem